Facebook reklamlarından kötü sürpriz!

Evli çiftin başına gelen Facebook vukuatı Türkiye'de yaşansa ne olurdu? Kararı siz verin...

  • Ali Güngör
Üçüncü parti uygulamadan kötü sürpriz
Cheryl Smith rastlantının ekran görüntüsünü de almış

Evli adam Facebook hesabına bakınca şaşkına döndü. Facebook reklamları arasında "Hot Single", yani ateşli bekar yazısı altında kendi eşinin fotoğrafını gördü. Türkiye'de olsa cinayetle sonuçlanabilecek bu olay evli çiftin işin aslını araştırmasıyla ortaya çıktı. Eşinin kendisine ihanet etmediğini, sevgili bulma sitelerine üye olmadığını öğrenen adam rahat bir nefes aldı.

Facebook'ta üçüncü parti bir reklam ağının reklamında, Facebook hesaplarındaki fotoğrafların kullanılması sonucu oluşan bir durum. Evli çiftin mizah anlayışı ve birbirine güveni olmasa bu reklam belki de bir yanlış anlamalar zinciri sonrasında bir yuvanın dağılmasına sebep olabilirdi.

Cheryl Smith başına gelen olay başkalarının başına gelmesin diye kullanıcıları uyarıyor: "Facebook reklamlarında çıkmamak için ayarlardan gizlilik ayarlarına girin. Buradan haber kaynağı ve duvar kısmına girin ve Facebook reklamlarından hiç kimse seçeneğini seçin."

Bu hatanın doğrudan kendi hatası olmadığını belirten Facebook yine de özür diledi. Ancak kullanıcı profil resimlerinin Facebook'tan kopyalanarak reklamlarda kullanılmasının bir hak ihlali olup olmadığı tartışılıyor. Kullanıcı güvenini sarsarsa Facebook için işler çok karışabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Yahu şu saçma, aptal, tamamen gereksiz, Facebook denilen saçmalıklarla uğraşmayın Allah aşkına! Ne zaman Chip'de bir Facebook haberi çıksa hep aynı şeyler, hep bu tip haberler. Bunları görüp de hala kullananlar varsa yazık. Bahaneleri de hemen hazır: İlkokul arkadaşlarını bulacaklarmış güya. Bırakın yahu. Güvenilmez, hepsi gibi tek amacı kâr olan bir şirket sadece. Bunlara güvenip resimleri, kişisel bilgileri paylaşmak yanlış.

bu kadarda olmazki ama iyice aştı kendini facebook bir zamanlar seviyodum facebook'u ama şimdi girmiyom bile saçma geliyor artık
recep abimizin değişiyle çok amele kaynıyo artık :D

Türkiye'de cinayet değil katliam olurdu. ı yerine İ harfinden dolayı karısını öldüren adi şerefsizler varken...

Ayarı hemen değiştirdim ben de. Türkiye'de olsa gerçekten de cinayetle biterdi.

evet bu durum tr de olsa cok aptal bi adam deilse anlayabilirdi ama interneti sadece facebook olarak dusunen arkadaslar varken tr de buyuk bi olay olurdu gibime gelior aslinda arkadaslik ve facebook tarzindaki sitelerin getiriden cok goturu oldugu kanisdaim sahsimca

Facebook`un popüler zamanlarında bir kız arkadaşımı reklamlarda görmüş ve çok şaşırmıştım :) Vay be kız popüler olmuş demiştim. Eee dedim böyle kızın güzelliğinden yararlanıp reklam afişi olarak kullanmayacaklarda kimi kullanacaklar demiştim. Vay cahil cühala aklım :) sonra kıza sormadan bende tesadüf eseri gizlilik ayarlarında bu olayı geçte olsa farketmiş ve kendimi salak gibi hissetmiştim.

Façabook kullanmayın olsun bitsin

Süpermi$.. xD

bu tip siteleri kullabilecek insanları siz meraklılara bu şekilde anlatıyor.Yani akli dengesi yerinde olan kullanıcılar bir anda öfkelenmiyor araştırıyor ve rahatlıyor. Tabii ki bu tip şeylerle ülke insanlarımız karşılaşsaydı yanıt ne olurdu size açıkça yazayım. Bu ortam başka evinizin bulunduğu ortam ve insanlar başka...iki farklı ortamı birbirinden ayırabiliyorsanız mutlaka ikisinde de araştırma yapabilir mutlu sona ulaşabilir miydiniz bilinemiyor.Çünkü birinde evinizin kapısına asılmış bir yazı ve fotoğraf diğerinde ise pc nizi açıp internetle sanal ortamınızdaki sayfanıza ilişmiş bir mesaj ve içeriği sizi bir miktar etkileyecektir araştırma sonrası ne sizin ne de eşinizin canı yanmadan birbirinize kavuşacaksınız.Ancak diğer gerçek ortam da şaka bile olsa yasal yaptırımları hem maddi hem de manevi olarak güçlü yaptırımlarla insanlar gerçek yaşamda bunları biliyorsa bir den alevlenmiyor nedenine gelince önce sakin olmanız gerekiyor ve hemen elinizin altında altı patlar yerine bir telefon ve eşinize yakın insanlar ve avukatınız ve güvenlik birimlerinin telefonu eşinizin telefonu çocukların ki derken tüm aile sonra herkes yaşıyor olacak.Yani beyne ve bedene hizmet eden tüm bilgileriniz sizi yolda bırakmadan meydana gelen karışıklığı çözdükten sonra başarınızın yollarını öğrenmiş olumlu eşinizde sizinle birlikte hareket ederken varsa evde çocuklar da sizi dinleyerek izleyerek baba ve anne ikazlarıyla olumlu bir geleceğe ayak basarlarken siz ve eşiniz olgunluğunuzun doğum gününü kutlarken başka toplumlar da bu tip olayların sonu mezar hastane veya hapishane olabiliyor.

Böyle bir şey gerçektende Türkiye gibi bir yerde olsaydı cinayet çıkardı :) . Tabi birbirlerine güvenen ve modern çiftlerde sadece tartışma çıkardı :). Facebook 'un üye olurken böyle bir seçenek oluşturması gerekir bence.

dediğiniz gibi ayarlar kısmına girdim hemen bir uyarı yazısı çıktı karşıma Facebook bir açıklama yapmış aynen aktarıyorum.

"Reklamlardaki fotoğraflara dair söylentileri açıklığa kavuşturuyoruz
Kısa süre önce Facebook'un kullanıcıların fotoğraflarını reklamlarda kullandığına dair yanıltıcı söylentiler ortaya çıktı. Bunlara inanma. Bu söylentiler, Facebook'ta gösterilen reklamlarla değil, üçüncü şahıs uygulamalarıyla ilgiliydi. Facebook Reklamlarında bazen, Facebook'ta gerçekleştirdiğin sosyal aktivitelerin (bir Sayfanın hayranı olmak gibi) yanında profil resmin ve adın gözükür. Daha fazla bilgi için lütfen Yardım Merkezi'ne bak."

Editörün notu:
Bu haberimizde yer vermiştik: http://www.chip.com.tr/konu/resminiz-reklamlarda_14337.html

turkiyede olsaydı da cinayet olcaktı diye bişey yok bence. sadece olma ihtimali yüksekti;)

Facebook hikayee

facebook kendini bilmez hareketlerde bulunuyor ortalık sex ve penis büyütücü reklamından gecilmiyor yakında hesabımı kapatıcam facebooktan

her ihtimale karşı bizde yapalım

"Facebook reklamlarında çıkmamak için ayarlardan gizlilik ayarlarına girin. Buradan haber kaynağı ve duvar kısmına girin ve Facebook reklamlarından hiç kimse seçeneğini seçin."

facebook un neden boş bir uygulama oldugu belli zaten.

insanların izinsiz hertürlü bilgilerini resimlerini kullanırlar

Ben olsam direk indirirdim hain karımı :D

Şimdi girdim oraya.Girer girmez hemen bu konu ile ilgili bir uyarı penceresi çıkıyor karşına.O olayda facebooktaki reklarlarla değil 3. şahıs kişilerin yaptığı bir uygulama ile o olay yaşanmıştır yazıyor.Yine de kimseye güvenmemek lazım ister facebook isterse de 3. şahıs kişinin yazdığı uygulama ile olsun hepsini kapattım!!!
Sanırım böyle giderse 3. şahıs kişilerin yazdığı uygulamalar facebook un başına dert açabilir.Hatta belki bunları yasaklama yoluna bile gidebilir.

ben hesabımı kapadım vaktimi boşa harcayıp habire faceboOka giriyodum yazık valla harcanan zamana süreklide video izleniyo artık aç youtubeden izle boş valla

Kesin cinayet ile sonuçlanırdı!!!
Peki ama neden?Neden orada hiçbirşey olmadan tatlıya bağlandı da biz de cinayet vs. oluyor?Ya biz çok akıllıyız onlar aptal. Ya da onlar doğru şekilde davranıyor biz Din konusunda arap hayranlığı yüzünden bunları yapıyoruz.
Arapların bu konuda nasıl katı olduklarını bilirsiniz.?
Sizce de heryerde araplar gibi mi yapmak gerek?

Haha komedi.

"Hey Peter, Hot singles are waiting for you!"

:) Burası beni gülmekten kopardı.

bu sexbook'u hala kullanıyorla ya ona şaşıyorum arz talep meselesi...

facebook da bu haberi yalanlayan bir açıklama var ayarlardan gizlilik ayarlarına girip, buradan haber kaynağı ve duvar'ı seçtiğinizde karşınıza bir açıklama ekranı geliyor.

Editörün notu:
Bir başka haberimizde bu yalanlamaya değindik.

Var ya bu olay türkiyede olsa cinayet değil Katliam olurdu xD
Adam alırdı eline pompalı verirdi kurşunun bedenine :D

Var ya bu olay türkiyede olsa cinayet değil Katliam olurdu xD
Adam alırdı eline pompalı verirdi kurşunun bedenine :D

kan akardı kan :D

"bu sexbook'u hala kullanıyorla ya ona şaşıyorum arz talep meselesi..."

(a)sosyal oluyoruz kardeşim...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir