Facebook ses tanıma teknolojisinin peşinde

Facebook'a gelmesi neredeyse kesinleşen özellik, Facebook deneyiminizi farklı bir noktaya taşıyacak!

  • Cem Şancı
Facebook ses tanıma teknolojisinin peşinde

Büyük teknoloji şirketlerinin satın aldıkları diğer firmalar, gelecek planları hakkında ipucu verir. Facebook da böyle bir satın alma ile yakın gelecekte sitede ses tanıma teknolojisini kullanacağının işaretini verdi.

Yeni kurulmuş olan Mobil Technologies isimli ses tanıma ürünleri geliştiren şirketi satın alan Facebook'un, cep telefonlarında ses tanıma işine girmeyi planladığı anlaşıldı.

Bu tür bir teknolojinin yeterince geliştirilmesi halinde, akıllı cihazlar üzerinde konuşmaları doğrudan tercüme etmek mümkün olacak. Ya da kullanıcılar, telefon görüşmesi sırasında, karşıdaki "yabancı"nın sözlerini kendi diline çevirebilecek.

Zuckerberg henüz Facebook'un ses teknolojileri konusundaki planları hakkında açıklama yapmadı ancak ürün geliştirme müdürü Tom Stocky biraz ipucu verdi: "Ses tanıma teknolojileri mobil cihazlar için gün geçtikçe daha önemli hale geliyor ve biz de ürünlerimizi bu yönde geliştirmeyi tercih ediyoruz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Hep dusunurdum sonunda biri yapmis istenildigi. Gibi calisirsa cok iyi olur

@13 Ağu 2013 19:47 Varolan bir teknoloji zaten. Mesela, hattın Turkcell ise (diğer operatörleri bilmiyorum) müşteri hizmetlerini aradığında sesinle işlem yaptırabiliyorsun. Şimdi bu yorumu görüp "reklam yapma" diyenler olur, olacak!

Ses tanımayı bırakıp android uygulamasının kasma sorununu çözsünler.Adamlar her güncellemede daha beter yapıyor uygulamayı.

@13 Ağu 2013 20:15 Katılıyorum.

Mobil operatör vs bütün firmaların ses tanıma teknolojisine olan ilgilerinin asıl sebebi, konuşma içeriğini algılayıp buna göre reklam veren firma artı telemarketer lara satma arzusu. Bu konuda mobil operatörlerimizle yaşadığım tecrübelerim var.

ANRODİN İÇİN MESENGERİ KULLANSANZ DAHA İYİ .. FACEBOKTAN 10 KAT DAHA HIZLI ..

androdin ne lan :D

@14 Ağu 2013 00:48 Android'e Facebook Home yükleyince hiç bir işe yaramadğı için Anrodin demiştir adam :-D

Ne olur bilmem ama %100 Türkçe desteği olmaz ve her platformda olduğu gibi bizim işimize yaramaz. (Siri, S-Voice...)

adamın sesi kaydet istediğin kapıyı aç sora... :)

Sen de yorum yaz