Facebook, sevgili takibi, kıskançlık ve şüphe

Facebook hakkında ilginç bir iddia daha: Dev bir sosyal ağ, sevgili takibi ve kıskançlık...

  • Ali Güngör
Facebook, sevgili takibi, kıskançlık ve şüphe
Kıskançlık doğal ve insani bir duygu, çocuklar bile kıskanabiliyor

Kanadalı araştırmacılar ilişkilerde şüphe ve kıskançlık ortaya çıkmasında Facebook'un rolünü ortaya koyan bir araştırmayayındılar.

İşte araştırmadan bir alıntı: "Facebook hızla genişleyen bir fenomen ve sosyal ilişkilerin doğasını değiştiriyor. Çeşitli anektedlar ve popüler medyada ortaya çıkan bilgiler, Facebook'un romantik ilişkilerde kıskançlık ve şüphe doğmasına sebep olabileceğini gösteriyor"

Araştırmada hiyerarşik bir çoklu regresyon analizi kullanılıyor. Kısacası ve daha Türkçesi, araştırmacılar Facebook sayesinde istatistik analizi yaparak Facebook'un ilişkilere etkisini anlamaya çalışıyor. Vardıkları kanı ise artan Facebook kullanımının, artan kıskançlıkla bağlantılı olduğu yönünde.

Araştırmacılar: "Facebook kullanan çiftler birbiri hakkında birbirlerinden değil de Facebook'tan bazı şeyleri öğrendiği için, bu yeni bilgiler daha çok merak uyandırıyor. Sonuç Facebook karşısında daha çok vakit geçirilmesi, daha derin araştırmaya girilmesi, merak, kuşku ve kıskançlık." Şeklinde görüşlerini özetliyorlar.

Bununla birlikte konu hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de belirtiyorlar. Özellikle kıskançlık doğuran unsurları detaylı incelemek istiyorlar. Kendi araştırmalarını da bir başlangıç noktası olarak görüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Resim çok tatlı olmuşş :)
Facebook hikaye. Sanallaşan dünya! insanlar olmamalı.

eşim kendine face book açtığından beri çocuklarıyla bile konuşmuyo hep oyunlarda.ve büssürü arkadaş ekliyo genelde de bayan. evde huzursuzuuz face book derhal kaldırılsın.benim gibi büssürü eş ve sevgili var bize hiç bişey kazandırmıyo çevre edinme dışında çokta lazım değil zatenbali ev huzurları bozulmasın. face book taki oyunlar derhal kaldırılmalı . artık eşler birbirlerini aldatmaya başladı burda bence hemen kaldırılmalı birileri bizi duymalı artıık.

bence faceboook ta insanlar öyle olmalı birbirlerini kandırmasınlar ok

yazılanlara katılılıyorum ailede iletişim yok kopuk ilişkiler sorumsuz eşler çoğaldı ve facebook bence gerekli olmayan bir sitedir facebok kurucularını kınıyorum

dev bir sosyal ağ a dev bir sosyal ağı tedavi edebilecek hastane ağı da gerekiyor.Bu tip şeyleri temizleyen iyileştiren kaynaklar bol bol bulunuyor dünya genelinde herkes müşterisini bu ağ dan temin ediyor iyileşmeyi bırakın bir tedavi eden kimsenin hastasını diğerleri de tedavi ediyor! ve olan insanlara oluyor. bakalım hangi ülke bu konuya el koyacak......

kız arkadaşıma dedim ki ya ben sen ya da sen ve internet? Hala düşünüyor internettle birlikte...beni de ekledi listesine tanıyamadı şaştım kaldım...neyse dedim sohbet ilerledi ve şunu itiraf etti eşine çok benziyormuşum ve benden çok memnunmuş! Ek olarak keşke biz kadınlar da ev e erkek kuma getirebilsek dedi ve kan beynime sıçradı öyle şeylere çok uzak olduğumuz halde başkalarının özelliklerine merak salmış....neyse köpeğim elimi yakaladı ve kastı sustum. evimizin biricik sevimli köpeği bile anladı yaa neyse dedim ve pc yi usulcana kapatım sıkı bir format çaktım linux yükledim acemiyim hiç bir şeyini bilmiyorum çünkü sadece bakıyorum...köpeği gezdirmeye çıkardım neyseki tek doğal olan o oyuncak topunu attım getirdi attım getirdi... birlikte sakinleştik yorulduk o bahçede yıkandı ben de evde...

aile içi iletişimin bozulma sebebi facebook değil internetin kendisidir.ancak internette olmasa biliyorsunuz hayat sağlam dişe benziyor:))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir