Facebook'ta bir yenilik daha!

Facebook'ta yüzlerce arkadaşınız mı var? Şimdi yapmanız gereken, en güvendiğiniz 5 tanesini seçmek!

Facebook'ta bir yenilik daha!
Facebook'tan arkadaş güvencesi

Facebook uzun zamandır güvenlik önlemleri hakkında çalışmayı sürdürüyor. 2011 yılında "Trusted Friends" adı altında teste alınan güvenlik uygulaması ise, sonunda gerçek oldu...

Firma sadece birkaç gün önce, iki yıla yakın süredir test ettiği güvenlik uygulamasını son kullanıcıların beğenisine sundu. 2011 yılında üretilen modelden hiçbir farklı olmadığı gözlemlenen sistemin adı ise "Trusted Contacts." Facebook'un ürettiği bu yeni güvenlik sisteminin temelindeyse, tıpkı adından da anlaşılabileceği gibi, güven yatıyor. Hali hazırda sahip olduğumuz hesap bilgilerimizi beş farklı insanla paylaşabiliyor, olası bir hack'lenme ya da şifre unutma anındaysa bu beş kişiden birisi aracılığı ile yeniden hesabımıza girebiliyoruz. Seçtiğimiz kullanıcılaraysa direk olarak belirli bir güvenlik numarası yollanıyor. Bu numara sayesindeyse kendi hesabımıza tekrardan girip, yeni şifre oluşturabiliyoruz.

Tüm sistemin güven üzerine kurulu olduğunu hesaba katınca, Facebook'tan da konu hakkında bir açıklama gelmesi kaçınılmaz oldu. "Note page" kısmında yapılan açıklamada, Facebook güvenlik şifrenizi vereceğiniz insanların, gerçek hayatta evinizin anahtarını vereceğiniz derecede tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlar olması gerektiğinin altını çizmiş durumda. 

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

böyle bir seçenek göremiyom

peki bu güvenlik numarası nedir ne işe yarıyor

kullanmıyorum fakat harika bir güvenlik çözümü, hacklenme olaylarının çoğunun önüne geçilebilir

Bu devirde kimseye güvenmiyeceksin. Telefona kurtarma şifresi gelmesi daha mantıklı.

Hangi 5'ine güveniyim derken çalınıyor hesap...

Ya güvendiğimiz kişinin hesabı çalınırda ordan bizimkide çalınırsa. Ben tam olarak sistem hakkında bilgim yok ama. Dikkatli olmak lazım yinede :)

ya güvendiğin kişi hacklenirse :P

Çok zekice;bir kişinin tam bir analizi çıkar böylelikle.hiç inanmıyorum kullanıcı bilgilerinin çalıncağı ile ilgili safsafataya.Ayrıntılı karakter veri tabanının bir parçası da tamamlanmış olur böylelikle.

Benim hesabım çalınsa ne olacak..Çalındı derim yenibir hesap açarım..okadar kasmaya ne gerek var.Merak etmeyim türk insanı facebook güvenmeyecek kadar zekidir (kredi kart numarasını vs kaydetmez) :D

Bu devirde babana bile güvenmicen :)

kendinize fake bi hesap açın. olsun bitsin :)

5 tane hesap oluşturacaksın. Facene bişey olursa o hesaplarla yeni şifreni alacaksın olay bu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir