Facebook'ta çıplak kadın tehlikesi!

Facebook profillerinde görünen çıplak kadın resmine dikkat! İşte yeni tehlikenin boyutu.

  • Burak Dilli
Ateşli bir şey görmek ister misin?
Tıkladığınız linklere dikkat edin

Facebook, çıplak kadın formunda yepyeni bir virüsle tanıştı.

Kullanıcıların profil sayfalarında yarı çıplak bir kadın resmi olarak yer alan virüs "Want 2 C something hot? Click da buton, baby!" (Ateşli bir şey görmek ister misin? Butona tıkla bebeğim) yazısıyla kullanıcıların dikkatini çekiyor. Oltaya takılan kullanıcılar resme tıkladıklarında aynı resmin kendi profillerinde de yer aldığını görüyor.

Facebook sözcüsü Simon Axten yaptığı açıklamada olayın bir "clickjacking" vakası olduğunu, problemin sadece Facebook odaklı olmadığını, kullanıcıların karşısına bir çok sitede çıktığını ve açıkları düzeltmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Simon Axten ayrıca virüsün büyük ölçüde kontrol altına alındığını ve zararlı linkin engellendiğini eklerken hala virüslü az sayıda profilin de temizlendiğini belirtti.

"Clickjacking" nedir? Nasıl kaçırıyorlar?

Clickjacking özellikle tecrübesiz kullanıcıların baş belası.

"Clickjacking" hackerların kullanıcıları istediği yere yönlendirmesi demek.

Bazı sitelerde karşınıza çıkan "Evet-Hayır" seçenekli sorularda evet ile hayırın yerleri değiştiriliyor. Böylece kullanıcılar çıkmak isterken yeni bir bağlantıya yönlendiriliyor.

Aynı şekilde Facebook üzerinde, Facebook ikonlarını kopyalayan reklamlara tıklayan talihsiz kullanıcılar, site içerisinde gezmiyor, dışarıdaki internet sitelerine kaçırılıyor. Buna da Clickjacking, yani tıklama kaçırmak deniyor.

Kullanıcılar ne kadar tercrübeli olursa olsun bazen dalgınlıkla tıkladıkları bir bağlantı onlaı beklenmedik bir yere götürebiliyor. Örneğin bu olayda kullanıcılar bir arkadaşlarının paylaşımına bakmak isterken kendilerini birden bire zararlı yazılımlarla dolu bir sitede buluyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

vay be amma da ne merakli insanlar varmisda baskasinin profiline bakmaya...

ohoo, internetin altın kuralı: buraya tıkla diyen bi yee tıklamayacaksın. facebookta çıplak kadın resmi olan şeylerin %99.99 unun sahte olduğu gerçeğini hesaba katmasak bile.

Aynı anda bir kaç kişiden birden gelince herhalde cinsel içerikli gibi görünen ama farklı bir şaka zannedip tıklayabiliyorsunuz.

Örneğin ben :/

Her zaman bilinçli ve akıllı olmak dileğiyle

Sen de yorum yaz