Facebook'ta emzirme protestosu!

Facebook'un kullanıcı resimleri içerisindeki emzirme resimlerini kaldırmasına sert protesto geldi...

Facebook'ta emzirme protestosu!
Facebook'ta açılan gruba yetkililerden henüz bir yorum gelmedi.

Facebook'un müstehcen bularak üyelerin resimleri içerisindeki tüm emzirme fotoğraflarını kaldırması büyük tepki yarattı. Resimleri kaldırılan üyelerden biri olan Heather Farley e-posta ile yetkililerden açıklama isterken yeni resimlerini yükledi. Konuyla ilgili bir açıklama beklerken tekrar resim yüklediği takdirde hesabını silineceği uyarısı alan Farley konuyu basınla paylaştı ve kısa sürede destek buldu. Sanal âlemdeki protestolar ile yetinmeyen bir grup Cumartesi günü Facebook'un merkezi Palo Alto önünde şarkılar ve pankartlar eşliğinde bebeklerini emzirerek gövde gösterisi yaptı.

Yine Facebook'ta kurulan "Hey Facebook, emzirme fotoğrafları müstehcen değildir" (Hey, Facebook, breastfeeding is not obscene!) grubu üye sayısı 75.000 kişiye ulaştı. Grup üyeleri cumartesiye kadar emzirme ile ilgili 10.000 yorum, 3.000 resim ve 2 düzine kadar video ekledi. Şimdilik bu resim ve videoları kaldırmayan Facebook yetkilileri konuyla ilgili de bir açıklama yapmadı. Facebook kurallarına göre göğüs ucunun göründüğü resimler müstehcen sınıfına giriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Müstehcenlik kişiden kişiye değişebilen bir kavram.
Ona bakarsanız Rus iş adamı karısının çıplak fotoğraflarını içeren bir kitap bastırıp dağıtmıştı.Haberlerde görmüşsünüzdür.

Eğer eşinizin mahremini başkalarının görmesini mideniz kaldırıyorsa diyecek bir şey yok.

Değer yargıları kişilere coğrafyaya zamana göre değişebiliyor. Türk çiften çocuklarını, yere düşürdüler diye alıp lezbiyen çifte verenler hHollandalılar değil mi? Onlara göre normal bize göre dünyanın en büyük yanlışı.
Kimi eşine giymesi için mini etek alır, kimisi parmağı gözüktü diye karısını öldüresiye döver.
Kimi eşinin diğer arkadaşlarıyla dansetmesine hiç ses çıkarmaz, kimisi doktora sırtının açılıp dinlenmesinde bile hastaneyi ayağa kaldırır
Kimi borçlu ölmemek için 75 yaşında bile sabah akşam çalışır kimisi avantadan yaşamayı marifet sayar kızını oğlunu böyle yetiştirir.
Değer yargıları kapı komşunuzla bile farklılık gösterebilir...

"Eğer eşinizin mahremini başkalarının görmesini mideniz kaldırıyorsa diyecek bir şey yok"
Demiş bir üye ama eşin mahremi de ne oluyor? Kadın mal mı neyinin müstehcen olduğuna kocası, sevgilisi karar veriyor, olay kocayı sevgiliyi bağlıyor? Diğer taraftan, bence emzirme bu kadar da toplumsal hayat içine girmemesi gereken bir olay. Her şeyi de görmek zorunda değiliz... artık o kadarı da kendi özellerinde kalsın lütfen...

Ne gereksiz işler yaa hey Allah ım sana ne gösterirse gösterir sana ne yaa

haha hastamasınız siz Facebook ta millet butun her yerini sergiliyorda Emzirme mi Müstehcen bulunuyor. sacmalıktan öte bi yaklasım degil bu. Kim neresini gösterirse göstersin kardesim banane veya sanane bundan bakma sorun çözulur.

hiç emzirme resmi koyulur mu ya ayıp denen bişey var. evet bence çok ayıp ve terbiyesizlik. sen ne hakla bi bayanın emzirme resmini koyuyorsun. eşinde olsa başkasıda olsa ayıp be kardeşim. yapmayın böyle şeyler.

ama öte yandanda bu şekilde yapanlara karışmamak lazım. madem böyle bi şey yapmışlar mideleri kaldırıyor. kısaca terbiyesizlik.

-İlim, insanın maddî-manevî mutluluğunu hedef alıp, onun bedenî-ruhî problemlerini çözmeye çalıştığı ve insanı gönül-zihin birliğine ulaştırabildiği ölçüde faydalı ise de, bunları yapmadığı veya yapamadığı zamanlarda faydasız, hatta bir ölçüde zararlıdır ve ondan insanlık yararına bir şey beklemek de abestir.

-İlim öğrenmekten maksat, bilginin insanoğluna mürşit ve rehber olması ve öğrenilen şeylerle, insanî kemâlâta giden yolların aydınlığa kavuşturulmasıdır. Binaenaleyh, ruha mâl edilmemiş ilimler, sahibinin sırtında bir yük; insanı ulvî hedeflere yöneltmeyen bilgi de, bir kalb ve düşünce hamallığıdır. Evet, ilim, önemli bir hidayet rehberidir.. hele bir de vahye dayanıp vahiyle beslenir ve şeytanî şerarelerden kurtulabilirse...

-Bilgiye ulaşmak için kitapların yanı sıra televizyon, bilgisayar, İnternet ve cep telefonundan da istifade edilebilir. Ne var ki, bir kısım şartlar ve sınırlamalar çerçevesinde kullanılmadıkları takdirde, bunların faydadan daha çok zarara sebebiyet verecekleri de unutulmamalıdır.
-Televizyon ve İnternet gibi, derin düşünmeden ve fikri zorlamadan bilgi elde etmeye yarayan teknoloji ürünleri kitap okumanın yerini almıştır ki, günümüzün nesillerinin sığlaşmasına yol açan en büyük tehlikelerden biri de budur.

-Bir gecede iki yüz sayfa kitap okumak suretiyle ancak ulaşılabilecek bir bilgiye bir “tuş”la ulaşmak tabii ki şükür isteyen bir nimettir. Fakat, bilgisayar ve İnternet’le iştigali bir hobi haline getirmek, insanın zihnî müktesebatına zarar vereceği gibi, çoğu zaman bilhassa gençlerin iffetsizliğe düşmelerine ve hatta bazı yuvaların yıkılmasına da sebep olur.
-İlle de tahdit.. ille de tahdit. Tahdit, tehdit sayılmamalı!

-Rasûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz vahiy alırken, şeytan ilahî mesaja bile şerare atmaya çalışmıştır. Bu açıdan insan, ekranın başındayken her an şeytanî şerarelere maruz kalabileceğini akıldan dûr etmemelidir.

-Kitabın kerameti ve kitap okumadaki lezzet...

"hiç emzirme resmi koyulur mu ya ayıp denen bişey var. evet bence çok ayıp ve terbiyesizlik. sen ne hakla bi bayanın emzirme resmini koyuyorsun. eşinde olsa başkasıda olsa ayıp be kardeşim. yapmayın böyle şeyler."

Üçüncü şahısları nerden çıkarıyosunuz ya? :D Kadınlar kendileri koyuyor resimlerini allah allah.. İyice okuduğunu anlamayan bir millet olmuşuz :)

Facebook gibi "bakmama" seçeneğimizin olduğu yerlerde kısıtlama yapılmasına karşıyım doğrusu. İsteyen istediği yerini istediği insana göstersin. Ama protesto olarak sokak ortasında "toplu emzirme eylemi" yapmak görmekten kaçamayacağınız ve şahsen benim asla maruz kalmak istemeyeceğim bir olay.

Facebook gibi "bakmama" seçeneğimizin olduğu yerlerde kısıtlama yapılmasına karşıyım doğrusu. İsteyen istediği yerini istediği insana göstersin. Ama protesto olarak sokak ortasında "toplu emzirme eylemi" yapmak görmekten kaçamayacağınız ve şahsen benim asla maruz kalmak istemeyeceğim bir olay.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play