Facebook'ta en çok kimi siliyoruz?

Facebook'ta arkadaş listesinden en çok çıkartılanlar, bakın kimlermiş...

  • Cem Şancı
Facebook'ta en çok kimi siliyoruz?

Facebook, sosyal yaşamın vazgeçilmez bir parçası oldu. İlk ortaya çıktığı dönemde insanların eski okul arkadaşlarını aratıp arkadaş listesine eklediği Facebook'ta, arkadaşlıktan çıkarma istatistikleri ise son derece ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Colorado Denver Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre arkadaşlıktan en sık çıkarılanlar listesinde lise arkadaşları birinci sırada geliyor.

İkinci sırada ise, herhangi bir ortak geçmişe sahip olunmayan arkadaşlar yer alıyor. Üçüncü sırada, bir arkadaş vasıtasıyla tanışılan ve arkadaş listesine alınan arkadaşlar bulunuyor. Dördüncü sırada iş arkadaşları, beşinci sırada ise ortak ilgi alanları nedeniyle tanışılan arkadaşlar dikkat çekiyor.

Bu istatistiklere göre, lise arkadaşlarını arkadaş listesinden silen kişilerin en önemli bahanesi, lise arkadaşlarının Facebook'ta rahatsız edici bir fanatizm ile siyasi veya dini görüşlerini paylaşması... Garip bir bahane ise, iş arkadaşlarının birbirlerine gerçek hayattaki davranışları nedeniyle küsmemesi ama Facebook'taki fikir ayrılıkları nedeniyle birbirlerini arkadaş listesinden çıkararak tavır alması. 

Öyle görünüyor ki, sosyal medya artık gerçek dünyadan çok daha önemli...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

kimin ne olduğu cidden faceden belli oluyor. sürekli siyasi nefret paylaşımı yapanlar arkadaşsız kalıyor.

küstüğüm insanı gerçek yaşamda da görmezden gelirim facebook ta da silerim.Ama iş nedeniyle konuşmak zorunda kalmak çok başka

En son bir ateist olduğum halde inananlara hakaret eden 2 arkadaşımı silmiştim.

@25 Nis 2014 15:29 helal olsun anlayışlı insan diye size derim

Ben sadece koyunları siliyorum. Ben insanım koyunla ne işim olur :)

Zaten Facebook'daki insanların birçoğu başkasıymış gibi davranıyor.

amele ve apaçi diyarı feysbukk.....

spam yapanı direk engelliyorum

Begeni basina facebook 5 dolar verecek diyen herkesi sildim

Facebookta hiçbir arkadaşimi takip etmiyorum ve doğal olarak ne paylastiklarini bilmiyorum. Ha günlük hayatta ters bir hareketini görürsem o zaman heryerden silerim zaten.

Sen de yorum yaz