Facebook'ta "hayalet" görmek!

Facebook'un sonu gelmez sorunlarından biri daha: Dev sitede "hayalet" görseniz ne yaparsınız?

  • Ertuğrul Süngü
Ölü arkadaşıyla temas kurması istendi.
Facebook ölmüş olan kullanıcıları için bir çözüm peşinde.

Courtney Purvin isimli kadın, geçen ay Facebook üzerinde sörf yapıyorken bir anda dört yıl önce vefat etmiş olan aile dostlarından birisinin profiline rastladı ve şok oldu.

Purvin; "Bir anda ne olduğunu anlayamadım. Çok şaşırdım ve ürperdim. Onun resmini bir anda karşımda görmek, sanki ölümden geri gelmiş gibiydi" dedi. Yaşadığı anlık dehşeti bu şekilde anlatan Purvin, Facebook'un bir başka sorunsalını gözler önüne sermiş oldu.

Milyonlarca üyesi olan site, aslında ölüm olaylarından pek de sorun yaşamıyordu. Nitekim yapılan son araştırmalarda, yaşı 65 ve üzeri olan insanların da bu siteye hızla adapte olduklarını ortaya çıkardı. Mr. Katz konu hakkında "Birçok kullanıcımızın yaşı çok genç ve ölüm, bizim için çok uç bir konuydu" dedi.

Facebook sorunu nasıl çözecek?

Durumun ciddiyetiyse Ms. Townsend'in şu cümlelerinde saklı; "Vefat etmiş insanların yüzlerini görmek, bazen hoş olabiliyor. Fakat ne zaman ki Facebook bu insanlarla yeniden iletişime geçmeniz için size baskı yapıyor, işte o zaman insan ürperiyor."

Facebook çalışanları da bir şekilde vefat etmiş kullanıcıların hesaplarını kapatma ya da ortadan kaldırma konusunda çalışmalarını sürdürüyorlar. Nitekim asıl sorun; hangi kullanıcının cidden vefat edip etmediğini öğrenebilmek.

Şu anki fikirleriyse vefat etmiş kullanıcının yakınlarının oluşturacakları bir form üzerinden işlem yapmak. Yeni fikirlerse yolda...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Daha önce yapılan bir araştırmaya göre 100 yıl kadar bu tip profiller internette dolaşmaya devam edeek. Yazdığınız yazıyı yüklediğiniz resmin yok olması için 100 yıl geçmesi gerek

Faceebook sadece girdi olana profilin yenilenmesini dikkate almamalı aynı zamanda bağlı bulunan msn ninde bir hareketliliğinin olup olmadığınıda dikkate almalı. 1-2 yıl hareketsizlerin zaten adı klamıyor ortada üstüene bu kişler girmöiyor girsinler diye onların adı üzerinde sizin profilinizi gezdi sizi davet etti diye mesaj yolluyor.:D:D:D

hesap 3 ay girilmeyince kilitlenir bu kadar basit. Eğer kullanıcı ölmedi ma giriş yapma şansı olmadıysa, eğer giriş yapmak isterse otomatik hesap aktif olur 1 yıl girmezsede silinir. Bu kadar basit.

Daha önce yapılan bir araştırmaya göre 100 yıl kadar bu tip profiller internette dolaşmaya devam edeek. Yazdığınız yazıyı yüklediğiniz resmin yok olması için 100 yıl geçmesi gerek
----------------------------------------------------------------------------------

Plastik falan mı bu profil olayıda doğada yok olması için 1000 yıl geçmesi gerek gibi birşey olmuş ne alaka yani?

benim 22 yaşındaki kuzenim vefat etti 2 yıl kadar önce ve facebook'u öyle duruyor. şifresini kimse bilmediği için bir müdahale yapamıyoruz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play