Facebook'ta intihara teşvik!

Japon savaşçıları olan Samuray'ların onurlu intiharı "Seppuku"dan etkilenen bir intihar ağı kuruldu!

  • Ali Güngör
Facebook'ta intihar
Japon savaşçıları için onurlu ölüm: Seppuku

Sosyal ağlardan gına geldi diyorsanız, anti-sosyal sanal intihar ağı var! Ama panik yok, gerçekten ölmeyeceksiniz...

İntihar oldukça tehlikeli bir konu, dengesiz bir insan her şeyi bahane edebilir. Ama bu haberin gerçek intiharla uzaktan yakından ilgisi yok. Konu sosyal ağlar ve Facebook.

Kara mizah ile sanatçı yaratıcılığını birleştiren Seppukoo.com, kullanıcılara Facebook'taki sanal hesaplarını öldürmekte yardım ediyor. Bu siteye üye olan kullanıcıların Facebook hesapları, daha önceki haberimizde yer alan sanal bir mezarlığa dönüşüyor. İnsanlar taziye mesajları bırakıyorlar. Sanal kimliğini öldüren kullanıcı, sanal intihar gerçekleştirmiş oluyor.

Facebook'tan bıkan kullanıcılar için getirilen bu yeni hizmetin açıklamaları da ilginç "Arkadaşlarınızı etkileyin, kendinizi sosyal ağdan koparın", "Düşman eline düşmektense, onurlu ölümü yeğleyen samuraylar, kılıcı karınlarına sokarak dini, ritüel bir şekilde intihar ederdi. Bunun adı "Seppuku'dur."

Dijital intihar

Seppuku değil Seppukoo

Seppukoo'nun açıklaması "Seppuku bir samurayın savaşçı onurunu tazelerdi, seppukoo.com ise dijital bedenin özgürleştirilmesiyle ilgileniyor" şeklinde.

Düşman kim? Seppukoo.com'a göre günümüzde düşman insanların üzerinden dev gelirler elde eden şirket medyası. "Seppukoo, eğlenceli bir şekilde bu mekanizmayı kırarak insanları birbirinden kopartmaya ve bireysel intihar yerine sosyal bir tecrübe sunmayı amaçlar" diyen site Facebook'u bir tehlike olarak görüyor.

Kullanıcıların bu siteye kullanıcı bilgileriyle girmesi ve son bir mesaj yazması sanal intiharın site tarafından gerçekleştirilmesi için yeterli oluyor. Şüphelenen kullanıcılar için "Facebook gibi acımasız bir deve güvenip paylaştınız, bizim gibi bir grup sanatçıyla da umarız paylaşabilirsiniz. Götürüp satmayacağız" diyorlar.

Geride sanal bir mezar taşı ve son söz bırakan kullanıcıların çevresi de siteye girip seppukoo yaparsa, o kullanıcı skor tahtasında yükseliyor. Bu aynı zamanda bir oyun. Seppukoo yapan kullanıcılar, Facebook'suz yaşayamazlarsa kendi hesaplarına girdiklerinde diriliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

sopayla öğrenci terbiyesi ağları da var mı....

Bu arda benim bildiğim kadarıyla Seppuku intihar değil idam şeklidir. Suçludan kendine Hara-Kiri yapması istenir. Hara-Kiri intihar şeklidir.

CHIP Online'ın notu:
Seppuku kibar adıdır, Hara-kiri kaba adıdır ve Amerika'da bilinir. Bir Japona derseniz alınır.

chip online a katılıyorum ve ayrıntıya iniyorum harakiri'nin karın deşmek gibi bir anlamı var aslında... dolayısıyla onuru için intihar eden bir samuray için harakiri kullandığınızda ne derece bir ağrı laf olduğunu siz düşnün.... Ayrıca seppuku diye bir film vardı, izlemedim ama TÜRKÇE'ye çeviren SALAKLARIN yaptıklarını söyleyeyim, Japonya da adı Seppuku, AMA gelin görünki bizim SALAK ama Türk kardeşimiz Türkiye'de filmi yine Japonca olan Harakiri adıyla yayınlamış.... Allah ıslah etsin böyle salakları ne diyeyim ;)

Facebook'a Kamikaze yapalım mı? Her gün yeni bir adla kaydolup ertesi gün seppuku yapalım, Facebook şişip çatlasın...Başka tğrlü kıurtulamayacağız bu Facebook illetinden...,

Messenger'ım bomboş, herkes Facebook'ta...İstemem Facebook'u girmem, giremem...

Sen de yorum yaz