Facebook'ta milyonları etkileyen açık!

Eğer Facebook şifrenizi değiştirmezseniz, 1 yaşındaki bu açık sizi de vurabilir...

  • Gökay Özbudak
Facebook'ta gizlilik yine tehlikede!
Tam olarak kimler etkilemiş bilinemiyor...

Ünlü güvenlik firması Symantec'in açıklamalarına göre; Facebook bir yıldır var olan bir bug yüzünden milyonlarca kullanıcının fotoğraflarını, profilllerini ve diğer bilgilerini sızdırdı. Yüzlerce uygulamayı etkileyen bu bug, kullanıcıların gizlilik ayarlarını yeniden düzenleyerek erişim belirteçlerini (programlamada anlam taşıyan en küçük birim), reklam şirketlerine ve diğerlerine açık hale getiriyor.

Bu belirteçler Facebook uygulamalarında kullanıcıların adına küçük işler yapmakla yükümlü, örneğin başkalarının duvarlarına ya da sizin duvarınıza mesaj bırakan oyunlar gibi. Facebook ana bug'ı düzelttiklerini iddia etse de bu belirteçler halen birçok alanda erişime açık olabilir. Symantec'ten Nishant Doshi blog'unda şunları söylüyor; "Facebook uygulamalarının 2007 yılındaki çıkışından bu yana kaç belirtecin sızdırıldığını bilmenin bir yolu yok. Üçüncü parti sunucularda ve hala aktif olarak kullanılan reklamcılarda bu belirteçlerin halen saklandığından korkuyoruz."

Bu güvenlik zaafından siz de payınızı düşeni alıp almadığınızı bilmiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz açıktan şifrenizi değiştirerek kurtulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

LastPass ile gelen skandal ile zaten bütün şifrelerimi daha yeni değiştirdim. 14 karakterli bir şifre oluşturdum. :D

peki bu bug'un yeni şifremizi de bildirmeyeceğini nerden bilelim?

Merhaba
Bunlar Şifre değiştirmekle olunmuyor ben denedim defalarca facebook'a mesajımı ilettim.Benim Dışında Facebook'da beğeniyorlar,mesaj yazıyorlar kısacası herşeye ulaşmak mümkün...Kesinlikle Defalarca Denedim Şifre Değiştirmekle Güvenlik zerre kadar sağlanmıyor...Chip'de Yanlış Yazdı...Facebook Artık Güvenli Değil taki kendisine Çeki Düzen Verinceye kadar... SAYGILAR :)

kim napsın bnm şifremi.. önemli yerlerde olan insanlar değiştirsin şifresini yada manken gibi kızlar..

Dün başıma geldi. "Bütün .... o.çocuğudur" yazan bir facebook apps uygulaması üye olduğum bir grubun duvarında paylaşılmış. Grup "bunu şikayet edin" diyerek üyelerini bilmeden bu uygulamaya yönlendirmiş. Açılan aslında apps.facebook.com reklam sayfası. Sayfada beğen, şikayet et, gibi tüm linkler facebookla ilgisiz başka bir sayfaya yönlendiriyor. Açılan facebook görümünde şifre giriş sayfası. "Şifrenizin süresi doldu yeniden girin." diye bir uyarı var. Şifreyi girenler bu hackerların tuzağına düşüyor. 525 kişi bu uygulamayı beğenmiş, yani tuzağa düşmüş. Şikayet eden kaç kişi bilmiyorum. Gruba yorum yaparak eklentinin gruptan kaldırılmasını sağladım. Duvarımdaki gönderi üzerinden şikayet ettim. Bugün uygulama kaldırılmış. Facebook'un bu kadar büyük bugları olduğunu bilmiyordum.

Uygulamalarınıza verdiğiniz izinleri düzenli olarak kontrol edin. Uygulama izinlerinde canınızı sıkanları Gizlilik Ayarları -Gizlilik Ayarlarını Seç - Uygulamalar, Oyunlar ve İnternet Siteleri - Kullandığın uygulamalar adı altında ayarlarınıza göz atın... Kullanmadığınız veya çok da işinize yaramayan uygulamalar var ise vaz geçin... Bir daha kullanmayacağınız uygulamaları kaldıracağınız zaman, kadıracağınız uygulamanın ayarlarından gerekli izin ve erişimlerini kontrol edin... Kaldırılabilenleri kaldırın... Bu kaldırılabilenlerin alakası facebook.com u alakadar etmediği için uygulamayı tamamen kadırsanız bile uygulama bilgilerinize erişebilme olanağına sahiptir... Facebook giriş e - postanıza göre değil de alternatif e - posta adresinize göre ayarlayın...

Her neyse umarım bir faydam dokunur... Daha fazlası facebook güvenliğinde var zaten.

Sen de yorum yaz