Facebook'ta ne yazdığınıza dikkat edin!

Facebook'ta, Twitter'da veya benzer bir ağda yazacağınız tek cümle, bakın başınıza ne işler açabilir

Facebook'ta ne yazdığınıza dikkat edin!

İnternet üzerindeki sosyal ağlar sanal gibi gözükse de, kullanıcıların gafları ve sonuçları gayet gerçek!

İnternete "sanal" etiketini ilk kim yapıştırdı bilemiyoruz, ancak bilgisayarların nasıl çalıştığı hakkında en küçük fikri olmadığına eminiz! İnternette yaptığınız herşeyin kaydı tutulur, yazdıklarınız, çizdikleriniz, yükledikleriniz buhar olup gitmez. İnternetin çalışabilmesi için elzemdir bu, bilgisayarlar herşeyin kaydını tutmak zorundadır.

Sosyal ağlar üzerinde birşeyler yazıp çizmek, suya yazı yazmak gibi değildir. İnsanlar çoğu zaman yazdıkları cümle ekrandan kaybolunca tamamen silinip gittiğini zannederler. Bazıları ise basitçe söylemek gerekirse, gerçek sosyal hayatta da pek iyi değildirler ve haliyle bu beceriksizliklerini internete de taşırlar.

Şimdi size Twitter, Facebook ve Google gibi sosyal ağlar üzerinde, hem kullanıcılar, hem de firmaların bizzat kendileri tarafından kırılan potlardan bazı örnekler vereceğiz. Eğer insanlar birşey yapmadan önce biraz düşünselerdi, eminiz ki bu gaflar engellenebilirdi.

Böyle spam de görülmedi!

Kiralık daire meselesi

Kiracının Felaketi
Chicago şehrinde yaşayan Amanda Bonnen, oturduğu kiralık dairenin durumuyla ilgili şakayla karışık bir Twitter yorumu atınca, başı ciddi belaya girdi. Daireyi küflü bulduğunu söyleyen Bonnen, kısa bir süre sonra ev sahibi olan Horizon Group'tan yüklü bir manevi taminat davası yedi! Neyse ki davaya bakan yargıç, Bonnen'in Twitter yorumunun kesin bir hakaret içermediğine hüküm verdi. Aksi takdirde Bonnen hem evsiz kalacak, hem de ekonomik yıkıma uğrayacaktı!

Politik Spam
Klasik yöntemlerle çalışmaya alışmış firmalar, internet üzerinde tanıtım ve pazarlama işine girdiklerinde çok ciddi şoklar yaşayabiliyorlar. Habitat adlı firma da, Twitter üzerindeki anahtar kelimeleri kullanarak reklam yapmaya kalkınca, büyük tepkiyle karşılaştı. Seçtikleri anahtar kelimeler, reklamlarını İran'daki rejim karşıtlarının mesajlarına ekleyince olanlar oldu! Kimse gösteriler ve polis şiddetinden bahseden mesajların arasındaki neşeli reklamlardan hoşlanmadı!

Cenazeden canlı yayın

140 karaktere neler sığar neler!

Cenazeden Canlı Yayın
Colorado kökenli Rocky Mountain News sitesi, acı bir tecrübeden sonra hayattaki her olayın Twitter üzerinden naklen yayınlanamayacağını öğrendi. Dondurma almak için beklerken bir araba tarafından ezilen 3 yaşındaki Marten Kudlis'in cenazesine giden muhabirin 140 karakterlik kısa mesajları, izleyiciler tarafından soğuk ve insanlıktan uzak bulunarak protesto edildi. Şüphesiz 140 karaktere çok fazla duygu sıkıştırmak mümkün değil, ama zaten tüm bunlara ne gerek vardı ki?

Facebook ve Beacon
Facebook yaklaşık 400 milyon kullanıcıya ve tabii ki onların pek mahrem bilgilerine sahip bir kuruluş. Tabii bu durum reklamcıların iştahını fena kabartıyor ve sonuç olarak Facebook para kazanmayı amaçlayan bir hizmet, öyle değil mi? İşte bu kişisel veri bankasını işlemeyi ve üzerinden para kazanmayı amaçlayan en ciddi girişim olan Beacon, kullanıcıların yaptıkları alışverişleri herkesin görmesini sağlıyordu. Tabii ciddi protesto yedi ve 2009 yılında resmen hizmet dışı bırakıldı.

Google Buzz'da bu da oldu!

Buzz'ın sesi soluğu çıkmıyor!

Google'ın Buzz'ı
Twitter ve Facebook'un çektiği ilgiden kendine pay almaya karar veren Google, Buzz ile kullanıcıların gözünü çelmeye çalıştı. Ne var ki uygulama daha hizmete girerken çok ciddi bir pot kırdı ve insanların tepkisini aldı. Kullanıcıların Gmail hesaplarını kullanarak birbirlerini otomatikman bulmalarını amaçlayan Buzz, bazı insanların birbirini bulmak istemeyebileceği gerçeğini gözardı etmişti! Sonuçta büyük tepki alan Google, hata yaptığını kabul etmek zorunda kaldı.

Seçmenlere Hakaret
İngiltere'de İşçi Partisi'den seçime aday olarak giren Stuart MacLennan, Twitter üzerinde seçim bölgesiyle ilgili zırvalayınca büyük tepki aldı ve sandalyesini kaybetti. Adaylığını koyduğu İskoçya'nın Moray bölgesine ulaşımın ne kadar zor olduğu, bölgede yaşayanların geri kafalılığı ve rakiplerinin aptallığı gibi konularda attığı Tweetler, seçimden sonra gelip MacLennan'ın tepesine bindi. Eski mesajları ortaya çıkan milletvekili, gittikçe büyüyen baskı yüzünden parti tarafından ihraç edildi.

Facebook üzerinden işten atıldı!

Gözlerine inanamadı

Sıkıcı Bir Meslek
Yorucu bir günün ardından eve gelip bilgisayarının başına geçen Kimberley Swann, Facebook hesabında işi ve firması hakkında şikayet ederek rahatlamayı seçti. Ne var ki bilmediği bir şey vardı, o da firmasının sahte bir Facebook kimliği kullanarak tüm çalışanlarını kontrol altında tuttuğuydu! İşi hakkında yazdığı yorumların üzerinden bir hafta geçmeden müdürü Swann'ı ofisine çağırdı ve çıkışını verdi. Üstelik anlaşılan bugünlerde pek çok firma aynı yöntemi uyguluyor!

Facebook Üzerinden Kovulmak
Uzun zamandır aktif bir Facebook kullanıcısının, arkadaş listesindeki herkesi yakından tanıması ve hatırlaması gayet zordur. Lindsay isimli kullanıcı da işte bu unutkanlığın kurbanı oldu. Patronunun da arkadaş listesinde olduğunu unutan Lindsay, bir gün duvarına onun cinsel tuhaflıkları üzerine mesaj koydu. Ertesi gün ise duvarında patronundan gelen kovulma mesajını görünce şoka uğradı! Patronu mesajında kısaca tazminat çekinin postada olduğunu söylüyordu!

Takma isim bile kurtarmadı

Kim teklif etti?

İşten Kaçarken Facebook'a Tutulmak
İsviçre'de faliyet gösteren bir firmanın personel bürosu, o gün migren ağrısı yüzünden işe gelemeyeceğini bildiren bir kadın çalışanı işten çıkardı. Kadın tüm gün karanlık bir odada uyuması gerektiğini ve bilgisayar kullanacak halde olmadığını bildirmişti. Ancak buna rağmen Facebook sayfasında bolca aktivite görülüyordu! Şirket bu durumun güven kaybı yarattığını bahane ederek çalışanını işten çıkardı!

Cisco İnternet'i Bilir!
"Theconner" takma adlı kullanıcının aldığı iş teklifi hakkındaki Tweetleri başını yaktı! Cisco'dan aldığı iş teklifini sıkıcı bulduğunu, ancak yüklü bir maaşın da aklını çeldiğini tweetleyen kullanıcıyı büyük bir sürpriz bekliyordu. Kısa süre sonra Cisco'dan bir cevap tweeti geldi. "Sana iş teklifini kim yaptı? Eminim ki teklif hakkındaki fikirlerini duymaktan hoşlanacaklardır. Biz Cisco çalışanları internete o kadar da yabancı değiliz!"

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Her şeyin kaydı tutulur: Bu olasılık kapsamında dahi değil.Google % 3-5 ini ancak takip edebiliyor. 500 Milyar doların varsa bir snapshot alabilirsin. Monitor edilir, monitoring edenler var. Kayıt tutulması ile çalışmanın ilgisi hiçbir şekilde yok. İnternet En büyük ağ çok fazla uygulama ve html sayfası var. Bilgisayar işlemcisi ekran kartı olan bir cihaz. Web www ile başlayan http protokolleri konusu bunların çalışması birbirine bağlı değil ilgisi alakası yok. Maalesef makale editörü önerisine katılmıyorum. Tamamen yanlış olduğunu düşünüyorum.

@20 Nis 2014 04:41 Bir web server ona sırf bağlananların bile ip adreslerini loglar, sen henüz farkında olmasanda her şeyin kaydı tutuluyor, ulaşamadığın şeyi yok saymak kafanı kuma gömmekten farksızdır.

@20 Nis 2014 04:41 Çok kopuk yazıyorsunuz ne dediğiniz belli olmuyor.

@20 Nis 2014 11:46 Web farklı tipteki verileri okumanın zor olduğu için doğdu. Madem çok fazla veri var ve okumamız mümkün değil preprocessing ile standart bir doküman oluşturalım denildi. Verileri olanlar dokümanı sunucuda convert etsin html oluştursun,görüntüleyecek tarayıcıya istekte bulunan pc ye yüklesin statik olarak oluşturanlar ise linkle yüklesin sonra görüntülensin. Kullanıcı erişim bilgileri konusu alakasız Konu ve Dediklerimle ise tamamen ayrı, IIS veya Apache log dosyasını hatalı demişsin, txt türünde bir dosya. IIS monitoring işlemi ise bahsettiğim monitoring işlemlerinden biri. Buna kayıt ediliyor demek teknik olarak anlamsız. LOG erişim bilgileri tutuyor Tarayıcı Tipi, Modeli, Versiyonu, PC veya Mobil, IP adresi vb bilgiler. Bir domain e yüklenen veri veya HTML ile hiç ilgisi yok.. Web server; Böyle bir şey yok. Sunucu var (Server) IIS ve Apache ise preprocess yapıp yada direk dosya yüklemeyi sağlar. Internet Information Services pazarlamadan kaynaklı bazı yarım akıllar web sunucu demiş öyle kalmış aslında adı üzerinde servis hizmeti yapan programlardır. Sunucularda kurulur. İstiyorsan PC ne kur. Bir servis sonuçta APACHE ise DOD veya Amerikan Ordusunda geliştirilmiş, NCSA dan diye DOD alt komisyonuna bağlı bir kuruluştan halka mal edilmiş bir servis sunucu. Bu konular derin web master zekası ile konuşman anlamsız. Yoksa görmüyorsun saçma olmuş..Yeniden inceleme yapmanı tavsiye ediyorum.

@20 Nis 2014 12:12 Konu çok geniş ve birkaç kelime ile anlatmak mümkün değil. Haklısın arada çok geçişli olmuş. Web diye bir şey yok. HTTP protokoller ve servisler daha fazla incelenmesi gereken bir konu. Olmayan birçok konu varmış gibi olanlar ise saptırılarak gösterilince neyi açıklamak gerekli kestirmek zor.

"Bazıları ise basitçe söylemek gerekirse, gerçek sosyal hayatta da pek iyi değildirler ve haliyle bu beceriksizliklerini internete de taşırlar." insanları bu şekilde yargılama hakkını size kim verdi? Biraz daha saygı lütfen!

Battı balık Jean gider, Chip!:)..

6 ayda bi neden ayni yazilari paylasip duruyonuz?

sanal alem yalan alem :)

farklı bir işletim sistemi olması güzel çeşitlilik iyidir. Düşündüm ama çözemedim. Bir insan, mobilitesi çok iyi olan ipad veya android tablet kullanmaz da neden chromebook kullanır. NEDEN?????????

hiç kimse dikkat etmese bu tür şeylere asıl o zaman yazdığımızdan endişelenmeyiz. ifade özgürlüğü gibi bir şey var sonuçta...bu tür yazılanlar bazılarının sırf çıkarları yüzünden ifade özgürlüğünü kullanan bireyin aleyhine malzeme olamaması gerekir diye düşünüyorum. çıkara dahalı işleyen bir mekanizma hukukta yeralmamalı diye düşünüyorum.madem bu tür şeyler yasal dayanak oluşturabiliyor o zaman tümden yazaklanmalı. yani patronu ev sahibi firmalar vs hakkında hiç bir şekilde fikir beyan edilememeli... atıyorum bir ürüne atılan yorumlar içinde firma çerçevesinde atılan mesajlar da var.sırf çıkar uğruna...

Haberde yazım hatası var. Biraz dikkat edelim.

Sen de yorum yaz