Facebook'ta Türkiye gerçeği!

Facebook'un çok fazla canını sıkan bu önemli probleminde Türkiye başrolü oynuyormuş!

Facebook'un sahte hesap sayısında patlama...

Bu hafta yapılan bir açıklamada 955 milyon Facebook hesabının yüzde 8.7 gibi bir bölümünün, yani 83 milyonunun Facebook kurallarına uymadığının altı çizildi. Birden fazla hesap kullanan Facebook kullanıcılarının oranının da yüzde 4.8 gibi bir seviyede olduğu belirtiliyor. Aslına bir insan olmayan, hayvan ve firmalar adına açılmış hesapların da yüzde 2.4 olarak hesaplandığı açıklandı.

Açıklamanın tam da Facebook reklamlarının ne kadar etkisi olduğunun sorgulandığı bir anda yapılıyor olması ilgi çekici. Gelir modeli tamamen hedefli reklam üzerine kurulu olan Facebook aslında bu hedeflemede çok da başarılı olmadığı konusunda sürekli eleştiriliyor. Bu arada açıklamada bir paragraf da bizi ilgilendiriyor. Çift hesapların ve sahte hesapların çok olduğu ülkelerin başında Endonezya ve Türkiye geliyor. Bu da Türkiye'de Facebook reklam bütçesi kullanan firmaların elleri ceplerine çok atmamalarına neden oluyor.

Firma yaptığı açıklamada gelirlerinin büyük bir kısmının hedefli reklamlardan geldiğini ve bu tür problemlerin Facebook'a çok ciddi zararlar vereceğini belirtiyor. Geçtiğimiz hafta BBC tarafından yapılan bir araştırma, deneme amaçlı açılan bir sahte şirkete reklamla toplanan "like"ların büyük bir kısmının Orta Doğu ve Asya'dan geldiğini gösteriyor. Otomatik olarak sayfaları "like" eden robotların varlığı da Facebook için büyük bir problem oluşturmaya devam ediyor!

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

türk milleti istediğini yapar, size ne?

Normal. Bizim millet kim kurallara uymak kim. Kırmızı ışıkta geçen insanlardan bahsediyoruz en basiti.

beter olun. bir sahte hesap da ben açıyorum.

@13 Ağu 2012 18:22 seni sevdim kardeş

bir sahte hesap da ben açıyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir