Facebook'tan can yakacak yenilik!

Facebook'un sessiz sedasız yaptığı bu yenilik, siz farkına bile varmadan hayatınızı altüst edebilir!

Facebook'tan can yakacak yenilik!

Facebook gibi sosyal ağ servisleri, dikkatli kullanılmadığında kariyerinize ve sosyal hayatınıza büyük zarar verebilir. İşe girmek için başvuru yaptığınızda, iş verenlerin ilk olarak baktığı yer Facebook hesabınızdır. Bu sayede karakteriniz hakkında ipucu edinen işverenler, sizin o şirkete uygun bir aday olup olmadığınızı sadece Facebook hesabınızdaki paylaşımlara bakarak bile karar verebilir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir gelişme daha yaşandı. Facebook, herkese açık paylaşımların bundan sonra Graph arama motorunda indeksleneceğini açıkladı. Bu da,sınava çalışmak yerine bir gece önce arkadaşlarınızla sokaklarda gezip, dolaşıp, partiden partiye koştuğunuzu hocalarınızın kolayca bulabilmesi veya hastayım diyerek işten izin aldığınız gün gezmeye tozmaya gittiğinizi patronunuzun kolayca anlayabilecek olması anlamına geliyor. Üstelik listenizde olmalarına da gerek yok. Paylaşımı sadece "herkese açık" şeklinde yapmanız yeterli.

Bu nedenle, yeni paylaşımlarınızı en azından "sadece arkadaşlarım görebilsin" şeklinde sınırlandırmanız ve eski paylaşımlarınız arasında sakıncalı olabilecekleri topluca sınırlandırmak için Gizlilik Ayarları bölümüne giderek "eski gönderilerin hedef kitlesini sınırla" bölümünde gerekli ayarları yapmanız, yararınıza olabilir...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

herkese açık paylaşımlarımı profilime girerekte bulabilir. oek sorun olacağını sanmıyorum

Facebook101 for dummies olmuş bu haber.

Yani diyorsunuz ki; işten kaytaranlar, sınava çalışmayanlar bunları yaparken kimseye çaktırmayın. Bakın size yol da gösteriyoruz : ''Herkese açık'' paylaşmayın. Bari örnekleri doğru seçseydiniz. :)

"İşe girmek için başvuru yaptığınızda, iş verenlerin ilk olarak baktığı yer Facebook hesabınızdır." Bu klişe cümleyi yazmak için çok emek harcadınız mı? Türkiye'de yaşıyoruz; benim eski patronum Facebook'a nasıl giriliyor diye bana soruyordu. Paranoyak etmenin insanları...

Beni facebook hesabına göre işe alacak patrona cevaben facebook hesabım yok.

@10 Eki 2013 18:09 Zaten bu zeka ile girebileceğin iş çok fazla olmasa gerek. Adını soyadını söyle herhangi birine, 1 tane fotoğrafını bile yüklediysen, hesabını bulamaması için microsoffta tuvalet temizleyicisi olması lazım.

Bence bu devirde direk facesi olanları işe almasınlar.

Hans'a Coni'ye yazılan yazı bizi Ali'ye Veli'ye uyar mı? chip.com.tr?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir