Facebook'tan demokratik bir adım...

"Bilgilerimizi satacak mı?" tartışmalarından bunalan Facebook, çok "demokratik" bir adım attı...

  • Ümit Öncel
Facebook'tan demokratik bir adım...
Zuckerberg'in yeni ana yasasını kullanıcılar seçecek.

Facebook'un patronu Mark Zuckerberg'in daha önce "Facebook'un ana yasası" dediği kullanıcı sözleşmesine gelen tepkiler üzerine en popüler sosyal ağ sitesinden bir geri adım daha geldi. Daha önce "sadece daha iyisini yapmak istemiştik" diyen Zuckerberg, bu kez de sözleşmenin son hali için topu kullanıcılara atmaya karar verdi.

Facebook'un "kullanıcıları hakları ve sorumlulukları" ile "prensipler" şeklinde iki ayrı doküman kullanıcıların değerlendirilmesine sunuldu. Zuckerberg'in "yeni yönetim modeli" olarak adlandırdığı bu uygulama, her kullanıcıya dokümanları inceleme ve yorumlama imkanı sağlıyor. Yeni sözleşme metinleri kullanıcıların kendi resimleri ve mesajlarının kontrolünü tamamen kullanıcılara bırakıyor. İnternet üzerinde kullanıcı hakları üzerine çalışmalar yapan Simon Davis konuyu ilk yorumlayanlardan biri oldu ve gelişmeyi "cesur ve pozitif bir adım" olarak değerlendirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

facebook'da birgün bitecek ama yanında kimleri götürür bilemem.

Bi'şey anladıysam Arap olayım =)

Genelde sözleşmeleri prensipleri falan çok uzun yazıyolar ve bununa kullanıcının yazıları okmaktan sıkılmasıyla kullanıyorlar. Yani kullanıcı uzun olduğunu örünce okumuyor direk kabul ediyor. Gereksiz yazıları tekrarlıyolar zaten :(

Heeeyyyy Feysbuk cesur ve pozitif bir adım atıyomuuuşş yaşasın :P :p :P

Bence hiç uğraşmasınlar boşuna sözleşmeyi okuyan varmı? ACABA

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play