Facebook'tan inanılmaz gizlilik ayarları

Facebook abarttı: Daha fazla gizlilik isteyenler, artık inanılmaz ayar seçenekleri ile boğuşacak...

Detaylı gizlilik seçenekleri geliyoor
Yeni ayarlarda gruplandırmalar da mevcut olacak

Artık Facebook'a eklemek isteyip de hayatınızın her türlü özel detayını görmesini istemediğiniz insanlara sadece istediğiniz kadarını gösterebileceksiniz. Çünkü uzun zamandır beklenen ve istenen detaylı gizlilik ayarları nihayet Facebook'taki yerini alıyor 40.000 Facebook beta test kullanıcısı altı farklı geçiş aracı deneyip görüş bildirecekler. Birkaç hafta içerisinde de yeni gizlilik ayarları test dönemini tamamlayıp herkesin kullanımına açılacak.

Yeni gizlilik ayarları çok ama çok detaylı, her bir kişiye özel ayarlar atamak bile mümkün. Altı sayfa gizlilik seçeneği ve 40 ince ayar ile biraz göz korkutuyor. Ancak işi, aileyi, arkadaşları ve samimiyet derecesine göre bunları kendi içinde ayırabilmek için bu kadar çok ayar gerçekten gerekli. Neyse ki bu detayları ayarlayıp çeşitli gizlilik politikaları ve gruplar oluşturmak mümkün olacak. Peki bunlar neler? Profil detayları, fotoğraf galerileri, duvar yazıları, bağlantılar yani aklınıza ne gelirse var.

Bilgilerinizin güvenliği için

Taklit isimle kullanıcıların bağlantısını sömüren bir uygulama örneği

Bu gizlilik ayarlarıyla beraber Facebook yetkilileri klasik açıklamalarını tekrarlamayı ihmal etmiyor. Facebook, kullanıcılarını bilgilerinin her türlü reklamverenden koruyacağını söylüyor. Bununla birlikte kullanıcıların bilgilerini göstermeyi kabul ettikleri uygulamalar hakkında bir şey yapamayacaklarını ve sorumluluk alamayacaklarını da ekliyor.

Biz Facebook'un bu açıklamasını tamamlayalım. Bilindiği üzere Facebook üzerinde, Facebook'un kendisinin oluşturmadığı uygulamalar bulunuyor. Kullanıcılar bunları kullandıkları zaman denetimsiz üçüncü kişilere kişisel bilgilerini açmış oluyorlar. Tehlikelere karşı yaptığımız uyarılara rağmen Facebook kullanıcıları bu uygulamalar oldukça popüler olduğu için arkadaşlarından gelen davetleri kıramayarak bilgilerini bu uygulamalara teslim ediyor. Siz en iyisi yeni gizlilik ayarları gelince hazır ayarlarınızı gözden geçirirken bir de bu uygulamaları gözden geçirin.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

bu kadar abartmaya gerek yoktu !!!

tanıdıklar akrabalar görsün diye iki foto koyuyoruz yaptırmadıkları şey kalmadı

ne önemli siteymiş be yap yap bitiremediler yeni özelliklerini

facebooka bi kaç foto yükledim bide bilmedigim kimseyi eklemyorum
eklenenler genelde cevrem bide oyun moyun var orda onlarda güc toplama için insan davet etmen gerekiyor o zaman işte bu ayarlar işe yarar hiç bişi görmesin modunda davet edersin kimse bilgilerini yazılarına erişemez bölece eş dost göreceni görür digerleride hiçbişi görmez bilgi edinemez

şu google de ismimizin çıkmasına da bir son versek süper olacak

ya bizim millet ne ilginç adamlar güvenliği oturtmasa da derler bune ya resim koyduk bizden başka herkes bakabiliyor bunu demek dahamı iyi ?

bence güzel yapmış hiçte abartmamış

gizlilik şart ve bu kadar geç uygulamaya almaları da enteresan ama geç olsun güç olmasın :-D

bence iyi olmuş iş arkadaşlarım ile özel hayatımdaki arkadaşlarımın birbirine sarkıntılık etmesinden bıktım hergün şikayet bu iyi oldu

"şu google de ismimizin çıkmasına da bir son versek süper olacak"

Bilgilerimiz paylaşılmıyor değil mi (:

ya ne gizliliği. yiğidin malı meydanda olur. herşey açık bende. gizli saklımız yok. bizde riyada yok yalanda yok...

en çok istediğim ve olması gerekenler arasında yer alıyordu buda oldu :)

peki kullanıcılar bilgilerini facebook yetkililerinden nasıl koruyacaklar...

abuk subuk şeyler. arayüzü değiştirin önce

Bu aslinda yem.
Kimlik bilgilerini cok fazla gizleyenler ilgi cekecek ve birsekilde hesaplari zaten kirilacagi icin bir anlam ifade etmeyecek.
Madem kullaniyorsunuz en iyi gizlilik hic bir bilgi yayinlamamaktir ilkesiyle hareket etmeniz.

en sonunda silecem facebook hesabımı bıktım be, ne var bu kadar uğraşacak, bazıları sanki facebook içinde yaşıyor.

Bana göre sevdiklerimle bilgilerimi paylaşmak mantıklı(bu tedbirlere rağmen hala ben bunun için facebook'un uygun olmadığı kanaatindeyim) fakat tanımadığım birilerle paylaşmak % 100 yanlış diye düşünüyorum.(mahremiyet diye birşey var) facebook masum bir niyetle yapıldı belki ama maalesef bazı kişilerce kötü işlere alet ediliyor esasında facebook'un bunlara çare bulması lazım. bu kişiler siteden atılabiliyormu? bu kişileri ihbar etmek mümkünmü? önemli bunlar öyle her önüne gelen facebook'a girerse facebook; facebook olmaktan çıkar ne olur bilmem. Birde facebookta öyle kişiler varki bir kredi kartı bilgisini yazmadığı kalmış!!!(Biraz fazla abarttım galiba ama maalesef buna benzer durumlar var) bu kişilerin düşmanları olsa(Allah korusun) resmen eliyle koymuş gibi bulabilir. sadece facebook'ta değil Kullanıcılardada suç var bence. Öyle herşey paylaşılmazki!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir