Facebook'u fena hack'lemişler

Hepimizden saklanan gerçek yeni ortaya çıktı: İşte Facebook'un şok eden hack'lenme vukuatı!

Facebook, geçen ay hack'lendiğini açıkladı

Facebook, geçtiğimiz ay hack'lendiğini yaptığı kısa bir açıklamayla duyurdu. Facebook'un gecikmeli olarak yaptığı açıklama, sosyal devin geliştirici sayfasının bir süreliğine zararlılara teslim olduğunu gösteriyor.

Gerçekleştirilen "sofistike saldırıyı" incelediğini ve çeşitli kanuni yaptırım birimleri ile çalıştığını söyleyen Facebook, herhangi bir kullanıcısı bilgisinin sızmadığını iddia ediyor.

Yapılan açıklamadan saldırının, Facebook çalışanlarının geliştirici web sitesini ziyaret ettiğinde gerçekleştiği anlaşılıyor. Açıklamaya göre web sitesindeki bir açık, çalışanların laptop'larına zararlı kodların yerleştirilmesine izin vermiş. Facebook, laptop'ların tamamının güncel yazılımlar ve güncel anti-virüs ile donantıldığını ve zararlının varlığı anlaşılır anlaşılmaz temizlendiğini, kanuni yaptırım birimlerine haber verildiğini söylüyor. İncelemenin bugüne dek devam ettiğini bildiren sosyal deve göre Facebook kullanıcı verilerinin sızdığına dair herhangi bir kanıt yok.

Facebook'un yaptığı açıklamalar şimdilik bu kadar. Sosyal dev, ciddiyet kazanabilecek bir saldırıyı çok fazla büyümeden durdurmayı başarmış gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Kullanıcı bilgilerinin sızmaması mantıklı geliyor. Çünkü antivirüslerden falan bahsediliyorsa işletim sistemi Windows, ancak Facebook kendi yazdığı bir PHP varyasyonunu kullanıyor ve bu sadece Linux'ta çalışıyor. Eğer saldırı sunucuya yapılmış olsaydı sızıntı olurdu ancak burada geliştirici bilgisayarlarına saldırı yapıldığı söyleniyor.

çok pis şeyler dönüyo aslında ya, face'ten uzak durmamız lazım da resmen televizyon gibi bi ihtiyaç haline geldi çoğumuzda (ben de dahil) =(

Böyle büyük bir şirket bile saldırıya uğruyorsa daha ne demeli bilinmez ki

Bizde yedik sanki hırsız hırsızlık yapınca ben hırsızlık yaptım diyor mu onu soyleyin

geliştirici web siteye diyor burda kullanıcıdan cok facebook tehlika altında gibi yada işin doğrusu internette hangimiz güvendeyiz ki

facebook um yok. kafam rahat

İsyan etmiyorsam bu Facebook kullanmadığımdandır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir