Facebook'un başı bir kez daha dertte...

Facebook'un başı kullanıcı içerikleriyle yine dertte. İşte sosyal ağın canını sıkan son gelişme...

Facebook'un başı bir kez daha dertte...
Yoksa Facebook kullanıcılarını kaybetmek üzere mi?

Facebook dünyanın 1 numaralı sosyal paylaşım ağı niteliğini çok geniş bir nüfusa yayarak çoğu ülkenin toplam nüfusunu bile geride bıraktı. Her gün ayrı bir yenilikten ziyade sorunlarla da karşılaşabilen Facebook bu sefer dava edildi!

Daha önce sizlere Cherly Smith isimli evli bir kadının kendi fotoğrafını sevgili bulma sitelerinin reklamlarında görmesiyle oluşan bir krizden bahsetmiştik. Gizlilik ayarlarının ne derece önemli olduğunu gösteren bu olayda aslında kullanıcılar Facebook'ta paylaştığı içeriklerin kullanım haklarının Facebook'ta olduğunu kabul etmiş sayılıyorlar.

Yeni bir gelişme ise ABD'nin California eyaletinde açılan bir dava ile gündeme oturdu. Davanın açılış sebebi, "Kullanım Koşullarının" herhangi bir uyarı yapılmaksızın kullanıcıyı Cherly Smith'in düştüğü duruma düşürebiliyor oluşu. Kullanıcıların yazdığı herhangi bir yazının, yüklediği herhangi bir fotoğrafın kullanım hakları Facebook'a ait olamaz düşüncesi asıl sebeplerden birisi!

Bu dava üzerine ise bir Facebook sözcüsü şunları dile getirdi: "Bize böyle bir davanın açılmasına değecek bir durum yok ortada. Sonuna kadar davayı kazanmak için savaşacağız!"

Bu arada Myspace'den yeni haberler almaya devam ediyoruz. Facebook'taki ünlü bir uygulamayı 20 milyon dolara satın alan Myspace acaba neyin peşinde? iLike'ın Myspace tarafından alınmasını Facebook'un yüzüne sert birt tokat atılmak istenmesine bağlayabiliriz. Çünkü Myspace'in halâ güçlü olduğu bir alan varsa o da çevrimiçi müzik çalar uygulamasındaki ciddi başarısı!

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Haber çok zayıf kalmış. Anlamakta güçlük çekiliyor. Bilgi eksiklikleri var.

Madem facebook girilen içerikleri sahipleniyor o zaman teröristler adına açılan grupların sorumlusu facebook tur.Ama facebook için kimse birşey yapamaz çünkü arkası sağlam.Ancak sizi yinede uyarayım ne kadar kendinizle ilgili bilgi girerseniz sahte kimlik olarak kullanılma riski o kadar artıyor.Uçuk bir ihtimal ama yarın bir gün yurtdışına çıkacağınız zaman sizi özel bir odaya alırlarsa sorumlusu kim tahmin edin?

Facebook kendini kapatsın.

Sen al elealemin eşinin resmini, izin almadan orada burada bedavaya getirip bir de resmin altına saygısızca yazılar yazıp yayınla, sonra da davayı kazanacağız de...

İnsanların güvenini kaybettin, davayı kazansan ne olur?

yapmasını bilene herşey kolay
tetbirini almayana herşey zor

ölümsüz tacirci

Bence bunlar guzel hareketler suanda tam adam gibi uluslararasi ozele ve kisisellige onem veren birsey yapma zamani bunu yapan kazanir. Icerik yukleyenindir herkes kendinden sorumlugur donemi. Farebku tamenen tipik bir amerika sirketi olarak davraniyor avrupada bir dava acilsin bakalim onlara nasil 1 milyar euroluk kucuk bir ceza kilitliyorlar Ms e oldugu gibi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir