Facebook'un "beğen" savaşı!

Facebook, şimdi de üzerinden para kazanan "beğenciler"e savaş açmaya hazırlanıyor!

Facebook'un "beğen" savaşı!

Facebook'ta bir sayfadaki beğenen kişi sayısı her zaman gerçek beğenenlerin sayısını yansıtmıyor. Son dönemlerde, internett ciddi bir "beğen" pazarı var. Facebook sayfasını öne çıkartmak isteyenler, belli ücret karşılığında "beğen tacirlerinden" binlerce beğen satın alabiliyor. Facebook da Kullanım Şartları'na uyulması için bu konuda önlem almaya hazırlanıyor.

Şirketin güvenlik blogunda yayınlanan bir yazıda Facebook'un otomatik güvenlik sistemlerinde iyileştirmeye gittiği ve bu hayalet "beğen"leri kaldırmak için tedbir aldığı açıklandı. Facebook, bu yeni tedbirlerin kullanıcıların çoğu tarafından fark edilmeyeceğini belirtiyor çünkü bu sahte "beğen"ler toplamın yüzde birinden azını oluşturuyor.

"Bu yeni otomatik tedbirler, kötü amaçlı yazılımlar, güvenlik açığı olan hesaplar, kandırılmış kullanıcılar ya da toplu olarak satın alınmış "beğen" oylarını kaldırmayı amaçlıyor. Bu sorunların her biri için halihazırda koruma mekanizmaları bulunuyor ama bu yeni sistemler tamamen sahte "beğen" oylarını hedefliyor" diyor Facebook...

Facebook, bu yeni önlemler sayesinde kullanıcıların sayfalarının beğeni oranı hakkında daha gerçekçi bir bilgiye sahip olacağını düşünüyor. Şirket ayrıca şüphe duyulan durumlarda bu sayfaya bildirimde bulunulmasını öneriyor.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Sahte hasta cocuk ilanlari ve paylasirsan facebook 1 lira yardim edecek begenirsen 50 kurus dalgalarini kaldirsin. Baydi artik.

o is bir kere oyle olmuyor facebook uygulama yontemiyle kisilerin kullanimini ele gecirip durum begendirtiyosun tabiki bu olay i ben de yapiyorum ornegin durum paylastiniz onu uygulama kullanan kisi syisi 10bin diyelim 10 in kisi o durumu begeniyo bu uygulamyi kullanan herkes bunu sayfa begendirme ve onun adina paylasim yapma yapabiliyosun yonetici olursan :)

@sennmehmet Ben spam olarak isaretliyorum o tarz paylasimlari ve benim gibi milyonlarca kullanicida ayni seyi yapiyor. Bütün arkadaslarimda. Sorun facebookun bu paylasimlarin belli bir oranda spam isaretlendiginde kaldirmamasi. Eger sen sagdan soldan buldugun cocuk ilanlarini bulup sayfana koyup bu kardesimize yardim edin paylasirsaniz facebook 5 lira verecek diye uydurma paylasimlar yapiyorsan sende de sorun var demektir bunu paylasan zekilerde de.

Faceebook'un bu durumu yeni farketmesi bu yayınlanan haberden daha ilginç olduğunu söylesem...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir