Facebook'un "dev bir parçasını" alabilir!

Bu şok iddiaya göre Facebook'un "dev bir bölümü", "dev bir ülke" tarafından satın alınmak üzere...

  • Zeynel A. Öztürk
Çin, Facebook'un "dev bir parçasını" alabilir!
Business Insider'a göre bu söylenti gerçekleşse bile Çin, şirketin iç işlerine karışma yetkisine sahip olmayacak

Halka açılan en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olmaya hazırlandığı söylenen Facebook, yatırım aramaya devam ediyor. Şimdi ise Çin devletinin Facebook'da pay sahibi olmak istediği ortaya çıktı.

Business Insider'da yer alan bir makalede isimsiz bir kaynaktan alınan habere göre Çin, Facebook'un "dev bir parçasını" satın almaya hazırlanıyor. Makalede herhangi bir rakam belirtilmese de ikinci bir isimsiz kaynağa göre Citibank'ın Facebook'a 1.2 milyar dolar yatırım yapacağı söyleniyor. Yazıda paranın Çin ve isimsiz bir Orta Doğu ülkesinden geleceği söyleniyor.

Tabi ki böyle bir satın almanın öncelikle Facebook tarafından onaylanması gerekiyor, ancak Mark Zuckerberg'in Facebook'u Çin'e genişletmek istediği biliniyor. Makalede Çin, Facebook'un bir bölümünü satın alsa dahi bunun ülkeye Facebook iç kararlarına karışma yetkisi vermeyeceğinin altı çiziliyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan bir hisse satışı, Facebook'un şu anki değerinin 70 milyar dolar civarlarında olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Vermişlerdir parayı almışlardır bile, formaliteleri tamamlanıyordur artık.

Bütün bilgileriniz, her şeyiniz adamların elinde artık...

70milyar dolar bir sosyal paylaşım sitesinin değeri...
nereye gidiyoruz...

işte o zaman facebook u kullnmayı bırakırım amerkanın bilgilerime ulaşması yetmiyor bide çin çıktı

istemeyen üye olmıcak ozman arkadaşım zorla adam toplamıyolarki :)

hesabınızı kapatsanız bile facebook'taki bilgileriniz silinmiyor, çin facebook'u satın alırsa bilgilerinizin çin devletinin eline geçmesini engellemek için hiçbirşey yapamazsınız. uluslararası sisteme entegre olmadığı için hiçbir hukuki yol da kullanamazsınız. zamanında üye olmayacaktınız arkadaşım, iyi oluyor size ;)

@05 Tem 2011 21:11 Yalnız şu yorumu "kazara" Facebook bağlantısıyla yapmış olsaydın efsane olurdu. Facebook hesabı olmayan insan mı kaldı memlekette?

ne bilgisi ya sanki tc kimlik kredi kartı numarası veriyorsunuz adamlar sizin doğum gününüzü kimle çıktığınızı bilip ne yapacak paranoyaklar :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play