Facebook'un gerçek geliri bu mu?

Facebook'un gerçek geliri, açıklandığı gibi mi? İşte şaşırtan kazanç miktarı...

  • Gökay Özbudak
800 milyon dolar gelir!
Facebook 2009'u iyi kapattı...

Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının Harvard'da bir yurt odasında kurdukları sosyal paylaşım sitesi Facebook, çok büyük yerlere geldi. 6 yıllık site Facebook, yaklaşık 500 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi.

Reuters'ın haberine göre de Facebook'un 2009'daki geliri birçok şirketi geride bırakacak kadar çok; 800 milyon dolar. Bu rakam bazı analistçilerin bile tahmin ettiklerinden daha da fazla ve şirketin 2008'de elde ettiğinin iki katından bile biraz fazla.

Geçtiğimiz Kasım ayında Facebook konuşmacılarından biri, şirketin artık kazanç elde etmeye başladığını söylemişti. Yani artık bütün ana harcamaların fiyatları karşılanabiliyordu. Bazı haberlerde 2009 gelirinin 550 milyon ile 700 milyon dolar arasında olduğu söylenmişti. Ancak Reuters'ın Facebook'a çok yakın iki kaynaktan aldığı haberlere göre gelir 800 milyon dolar. Bunun sebebi de, Facebook'un beklentileri daha düşük göstermek istemesi olarak düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

çalış ey türk.!
şöyle bir site biz kursak türkiyemin ne borcu kalır nede dışa bağımlılığı.

Tek basina SABANCI kadar para kazanacak neredeyse Facebook. Google'i gectim onlar Turkiye'nin ulusal gelirinden fazla kazanc elde ediyor.

@redkitt964

kimse türk malına saygı duymaz.şimdiki gençlik nerde yapancı, nerde cool, oraya gider

Facebook email 'in,sms'in şekillendirilmiş ve ücretsiz hale getirilmiş son derece akllıca bir hali... anlık iletişime getirdiği hızla beraber mobil'e kolay entegre olmasıyla hele birde ücretsiz de olmuşki kim tutar Facebooku...Kim nederse desin arkasından sallayanlara bakmayın Facebook Googleden sonra gelmiş geçmiş en iyi iştir...

çalış ey türk.!
şöyle bir site biz kursak türkiyemin ne borcu kalır nede dışa bağımlılığı.

-----------------------

Bizde domain bile 20 tl iken adamlarda kuruş hesabı..
Kursak ne olucakki 800 milyon dolar kazanıyosak 700 milyon dolar verdi öderiz bide bunları ödedikten sonra vergi kaçağı ilan ediliriz ünlüler gibi..Crytek neden Türkiyede değilde almanyada bu soruyu sordunmu hiç kendine ?
Yada Türkiyede şirket kurmanın bedeli ne kdr biliyomusun bu oyun üzerine bile olsa ?

çalış ey türk.!
şöyle bir site biz kursak türkiyemin ne borcu kalır nede dışa bağımlılığı.
_____________________________________

redkitt964 sorun para kazanamamız değil, sorun açıkça paraları cebe indirenlerden kaynaklanıyor. O yüzden elimizde google ın geliri olsa 3 güne kuruturlar kafanı yorma...

öyle bir site kurulabilir ama olmuyor,türk türkü desteklemiyor artık.Milliyetçi duygularımız gitgide yok oluyor, tarihini unutan bir millet haline gelmeye başladık.Kendimize kazandıracağımıza başkalarına kazandırıyoruz ve bu çoğu kişinin umurunda bile değil.

türkiyenin borcu 500 milyar dolar efendim milyon değil kaç yıl çalışıcak site 500 yıl çalışıpmı ödeyecek buun vergisi ne olucakta ödeyecek geçelim efendim türkiyede bunları katlayan firmalar var tabiki ticarette onlar vergi veriyormuki ??? bunlar soruşturmak lazım...

Ben de bu yüzden ayrıydımya.Adamlar paranın anasını ağlatmak için ne hale getirdiler güzelim siteyi.

facebook u kullanmamın nedeni, arkadaş çevresinden ,millet ten haber almak nerde ne dönüyor öğrenmek :))

ha bir de video olayı var;kendim açıp izlesem bulamam hoş komik şeyler oluyor.

yoksa kullanmam.uygulama çöplüğüne döndü artık zıvanadan çıktı.

gerçektende adamlarda fırsat var.biz kursak bile destek verecek,arkamızda duracak bir güç yok.bizde internetin durumu ortada.dosya indirmek bile ölüm.ama unutmamalıki youtube,facebook,google hiçten çıktı.hepsinide öğrenciler kurdu ve son halini hepimiz görüyoruz.istenildikten sonra herşeyi yapabiliriz.türkiyede destek çıkmaz bu acı bir gerçek fakat bellimi olur google yada microsoft gelir satın alır hayali bile güzel:))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play