Facebook'un gizli özellikleri

Facebook'un çok fazla bilinmeyen, kenarda köşede kalmış 4 özelliği haberimizde...

Facebook'un gizli özellikleri

Çoğumuz Facebook'u sıkça kullanıyoruz. Ancak sosyal ağın sunduğu seçenekleri çoğumuz ya kullanıyor, ya da bilmiyor. Ancak bu seçenekler, Facebook deneyiminizi kolaylaştırarak daha eğlenceli bir hale getirebilir, aynı anda gizliliğinizi de artırabilir. Bu yazımızda çok fazla bilinmeyen 4 Facebook ipucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Mesaj iletme: Facebook'daki mesaj dizilerini kopyala/yapıştır yoluyla paylaşmanız, çok da kolay olmayabilir. Bu sorunun farkında olan Facebook, mesaj iletme özelliği sayesinde bir mesaj dizisiniz istediğiniz bölümünü kolaylıkla paylaşmanıza izin veriyor.

Tüm yapmanız gereken, İşlemler menüsünden İlet'e tıklamak. Size hangi mesajları göndermek isediğiniz sorulacaktır. Göndermek istediğiniz mesajların yanındaki kutucuğu işaretleyin ve üst taraftaki İlet düğmesine tıklayın.

Bu arada, arkadaşlarınızın mesajlarını iletmeden önce onlardan izin almanız, arkadaşlarınızın gizliliği açısından yerinde bir davranış olacaktır.

Kişi listeleri ve "Başkasının gözünden gör"

Kişi listeleri: Facebook, kişilerinizi gruplandırmanızı sağlayan "Listeler" adında bir özelliğe sahip. Ancak bir ankete göre kullanıcıların yüzde 72'si bu özelliği kullanmıyor. Facebook listeleri ile iş, okul, aile, arkadaşlarınız gibi hayatınızın farklı alanlarında bulunan kişileri ayırabilir, paylaşımlarınızı kimlerle yapacağınızı daha kolay seçebilirsiniz.

Facebook'ta bir kişi listesi oluşturmak için sol taraftaki Arkadaşlar'a tıklayın. Burada Facebook'un size sunduğu bazı listeleri göreceksiniz. Dilerseniz bu listeleri kullanabilir, veya Liste Oluştur'a tıklayarak kendi listelerinizi ekleyebilirsiniz. Ardından tüm yapmanız gereken, bu listelere arkadaş eklemek olacak.

"Başkasının gözünden gör": Profilinizin herkese nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, Facebook'un "Başkasının Gözünden Gör" işlevi tam istediğiniz işi yerine getirecek. Profil sayfanızda kapak fotoğrafının hemen sağ alt tarafınada bulunan küçük çark simgesine tıklayın ve açılan menüden "Başkasının Gözünden Gör"e tıklayın.

Etiketlendiğiniz gönderileri yönetin

Etiketlendiğiniz gönderileri yönetin: Facebook'da arkadaşlarınızın sizi görünmek istemediğiniz bir fotoğrafta etiketlemesi veya size şaka yapmaları gibi durumları göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Facebook'a her an erişemiyorsanız, etiketlendiğiniz gönderilerin onayınızdan geçmeden yayınlanmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Gizlilik Ayarları'na gidin ve Özel'e tıklayın. Şimdi "Zaman Tüneli ve Etiketleme" seçeneğinin karşısındaki "Ayarları Düzenle" bağlantısına tıklayın. Açılan pencerede diğer kullanıcıların herkese açık olarak sizinle nasıl iletişime geçebileceğine dair ayarları düzenleyebileceksiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Farklı bişey beklerdim chip online

çok gizlilermiş chip kardeş.

Ben de farklı bir şey sanmıştım lakin bu özellik normalde paylaşsan da gözüküyor.

Bir çok kullanıcının bihaber olduğu özelliklerdi bunlar. Yayınlamış olmanız güzel. Özellikle; "Etiketlendiğiniz gönderileri yönetin" başlığı...

Devlet sırrı gibi olmuş bunları bilmeyen kaldı mı ? Yeni bir özellik sanarak açtım sayfayı, hüsrana uğradık..

sohbeti "ilet" seçeneği ne yazık ki yok.

merhaba, arkadaşlarımın görebileceği şekilde paylaştığım bir iletiyi neden bazı arkadaşlarım göremiyor? halbuki herhangi bir özel ayar seçmeden bütün arkadaşlarım görecek şekilde paylaştım. onların bir ayarlaması olabilir mi ?

bunları herkes biliyor sen yeni öğrendiysen problem yok

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir