Facebook'un haklarını o aldı!

Mark Zuckerberg bu işe ne diyecek? İşte Facebook ve benzeri sosyal ağları sarsacak olay...

  • Ali Güngör
Amazon sosyal ağların patentini aldı!
Patent tanımı oldukça esnek

Dünya perakende devlerinden Amazon, sosyal ağ oluşturmaya yarayan sistemin temelinin patentini aldı.

Facebook, Myspace ve benzeri sosyal ağlar tarafından kullanılan bu yöntemler artık Amazon'un fikir hakkı haline geldi.

Amazon'un patenti 'Ağa bağlı bir bilgisayar sistemi tarafından kullanıcılarına diğer kullanıcıları tespit etmeyi ve bağlantı kurmayı sağlayan bir sistem. Kullanıcılar okul gibi organizasyonlar ile diğer kullanıcılar ile bağ kurabilir. Kullanıcılar için diğer kişilerin kişisel bilgilerini görmesine izin verme izinlerine sahiptir ve kullanıcıların birbirlerinin kişisel bilgilerinin güncellenmesinden haberdar olmasını sağlar' şeklinde özetlenebilir.

Bu tanım için başvuru 2008 yılında yapılmış ve yeni kabul edilmiş. MySpace 2003 Ağustos ayında, Facebook ise 6 ay sonra kurulmuştu. Şimdi neler olacağı merakla bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Resmen salaklik.Bu ne bicim patent basvurusu bu ne bicim patentleme anlayisi. O zaman bizde gidelim bilgisayarlarin birbirine baglandigi ve farkli bicimdeki dosya ve verilerin paylastigi ortam diye patent alalim. Bunlarin ya kafasi basmiyor yada herseyde tekelci olmak icin böyle salak patentler veriyorlar. Sonrada ugras dur yeni birsey bulmak icin.

Bende başvuruda bulunmuştum. Ekranı vasıtasıyla bilgi alışverişine olanak veren elektronik bir cihaz için. Patenti uygun bulurlarsa her bilgisayar için 1 $ hak talep edip milyarder olacağım... :)

Facebook ve Myspace bu patent alınmadan önce kurulduğu için sorun çıkacağını sanmıyorum. Ayrıca Myspace sosyalleşme sitesinden çok müzik paylaşım sitesi, sanırım bu patent Facebook için sorun çıkarır ancak.

Ya bu ne ki, tıklamayı icat eden adamı bi düşünün. Adını unuttum ama tık başına ücret talep etse ne olur. Ne firma kalır ne kullanıcı :)

Anonim olan birseyin patentini hic kimse alamaz. Ben kullanırım bana dava acar, bende anonim olduğunu isbat ederim Patent iptal olur. Bu kadar basit. Biriside anonim olan """ :)) """ isaretinin patentini almısti. Komik yani. Bu Patent isleri ile mesgul olanlar anonim olan birseye Patent verilemeyeceğini hala öğrenememisler. Anonim olan muzikler var onlara sahip cıkıp besteci olarak kendi ismini yazdırabiliyorlar mı_? Hayır:)) Aynen oyle.
-----------Mehmet Can-----------

internetide zaten ben bulmuştum şimdi patentini alıyorum her internete girenden para alıcam

orası amerika saçma sapan bir davadan bile milyar dolar kazanmak gayet normal belki de ondan sebep fırsatlar ülkesi oldu adı(bende farklı anlamlar taşıyo o ayrı :D)

Sen de yorum yaz