Facebook'un sesli arama işlevi ABD'ye açıldı

Facebook, artık kullanıcılarına bedava telefon görüşmesi yapma imkanı da sunuyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook'un sesli arama işlevi ABD'ye açıldı

Facebook'un bu ayın başlarında Kanada'da test etmeye başladığı sesli arama işlevi, iOS'taki Messenger uygulaması yoluyla artık ABD'deki kullanıcılara da sunuluyor. Wi-Fi veya mobil ağ üzerinden sesli arama yapmak için arama yapmak istenilen kişiyi açıp, sağ üstteki "i" simgesine tıklayıp "ücretsiz arama" seçeneğine dokunmak gerekiyor.

Şu an sadece Apple'ın mobil işletim sistemi iOS'taki Facebook Messenger için sunulan işlevin yakın zamanda Android'e de gelmesini bekleyebiliriz. Bu işlevi kullanarak yapılan sesli aramalar, tarifenizdeki dakikaları harcamıyor, ancak Wi-Fi yerine 3G üzerinden konuşulduğunda, haliyle veri tüketiyor.

Benzer işlev Skype, Viber gibi uygulamalar tarafından zaten sunuluyor. Ancak bu uygulamalara sahip olmayan kullanıcıların popüler Facebook Messenger'a sahip olma ihtimali daha yüksek. Ek olarak, arama yaparken dakikalarını harcamak istemeyen kullanıcılar, bu işlevi oldukça faydalı bulacaklar. Ağ operatörlerinin ise bu işlevi çok sevmeyeceği açık. Facebook'un Messenger uygulamasının en önemli eksiği ise şimdilik video aramalarına izin vermemesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bedava telefon görüşmesi, aceba telefon şirketlerini nasıl etkileyecek. Onlar neler düşünürler. Merak ediyorum doğrusu...

@17 Oca 2013 20:25 Skype'a birşey etmediler buna da etmezler herhalde.

bence mobil internet fiyatlarını yükseltirler. ADSL FİYATINA MOBİL İNTERNET DÖNEMİ GELEBİLİR. tabi facebook ta bunun altında kalmaz veorta çaplı bi gsm şirketini satın alırsa ki muhtemelen bunu ileride yapacaktır işte o zaman telefon ve gsm sirketlerini büyük bir telaş saracaktır.

Facenin paralı olacağını yazıyorlar sonrada bedava telefon görüşmesi olacağını.bu kadar saçma bir şey olurmu ya.

türkiyede olursa operatorler batar

hiç merak etmiyor musunuz neden bu özelliklerin hepsi, öncelikli olarak(!) ios için çıkıyor ?

Sanırım bu gidişle en sonunda kan akacak.. Tango msn face ; ))

Telefonun telefonluktan çıktığı an sim kart kullanımı bitecek. Günümüz teknolojisi telefonları birer bilgisayara dönüştürdü ve anlık mesajlaşma programları bilgisayarlardan çıkıp telefonlara girdi. Sonuç olarak bilgisayarlar ve GSM operatörleri bu konudaki hâkimiyetlerini kaybedecekler; bu kez ise kazanan bizler olacağız. Kendimi Ağaoğlu gibi hissettim. Yapmadım ama olacak, bekleyin :)

açıkcası zaten böyle bir uygulama var adı şimdi aklımda değil belki facebook kadar da kullanıcısı yok ama emin olun kameralı bir sistemde telefonla konuşabiliyorsunuz hemde bedava yani bu yeni bir şey değil :) facebook'un yaptığı şimdi kopyalamak. :D

Bu zaten kaçınılmaz teknoloji geliştikce gsm şirketlerinden sadece internet pakaetleri alacagız ve herşeyi internet üzerinden yapıyor hale geleceğiz

Whatsapp, Skype, Viver vs. birçok uygulama varken buna hiç gerek yoktu. Gsm kullanan var mı hala yahu :D:D

ABD'de yaşıyorsanız Google Voice daha iyi. Çünkü Google ile bildiğiniz Skype gibi cep telefonu numaralarını bedavaya arıyorsunuz. Karşı tarafta akıllı telefon olmasına bile gerek yok.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir