Facebook'un yeni 3 gizlilik kuralı

Facebook nihayet kullanıcılarına kulak veriyor: Dev sitenin büyük değişimine siz de şahit olun!

  • Ümit Öncel
Facebook'un yeni 3 gizlilik kuralı
Facebook'ta yeni gizlilik dönemi...

Facebook için kullanıcı sayısı kadar, bu kullanıcıların paylaşımları da büyük önem taşıyor. Zaten bu yüzden çok uzun zamandır devam eden bir gizlilik tartışması da sürüyor. Zaman zaman alevlenen bu tartışmalar en son ABD parlamentosu bile ayaklanmıştı. Bizzat Facebook'un patronu Mark Zuckerberg'in duyurduğu yeni gizlilik politikasında ise belli başlı üç önemli nokta yer alıyor.

Facebook'ta gizlilik ile ilgili ayarlar artık eskisinden daha kolay hale geliyor. Zuckerberg'in "tek, basit bir kontrol" olarak tanımladığı yeni yöntemde gerçekten de kişisel bilgilerinizi kimlerin göreceğini çok basit bir işlem sonucunda belirleyebileceksiniz.

...Ve Facebook'taki diğer yenilikler

Bunun dışında temel bilgilerinizi kimlerin görebileceğini konusunda tercih edenler için daha detaylı seçenekler de var. Bu sayede tercih eden kullanıcılar, sayfalarını tanımadıkları insanlara komple kapatmaya varan önlemler alabiliyorlar. Zuckerberg, arkadaşlarınızın sizi bulmasını zorlaştıracağı için bunu tavsiye etmediklerinin altını çiziyor.Ve son olarak Facebook, üçüncü parti uygulamaların sizin hangi bilgilerinize ne şekilde erişebileceğinizin kontrolünü de nihayet size bırakıyor.

Şimdilik tüm bu yeniliklerin oldukça iyi göründüğünü kabul etmek lazım. Kızgın kullanıcılar sonunda bu konuda şimdiye kadar taviz vermeyen Facebook'u dize getirmiş görünüyorlar...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Gel de inan...Ama saflığın (!) sınırı da yok ki...

çok güzel oldu bu..makaleyi de inceledim, hatta bi yernde parantez açıp sizi menmun ederse bu ayarları bir daha değiştirmeyi düşünmüyoruz çünkü emin olun bu bizi daha çok memnun edecek..diyerek sanırım gizlilik ile ilgili yaşadığı sorunları artık aşmak istiyor sayın zuckerberg :)

şu facebook denen nane için de 3 robot kuralı oluşturulsa ya.
1. internet insanların özel bilgileri asla başkalarına gösterilemez
2. insnlar kendileri istemedikçe hiçbir bilgi alakası olmayan kişilerle paylaşılamaz.
3. insanların tehlikede olması veya suçlıluğunun ispatlanması dışında.

neden bilmem artık bir çok siteye kullanıcı girişi olarak facebook login ekranıdada konulmuş bence bu sosyal ağcılıktan kurtulup ağlara dolanmamak gerek.yoksa sosyal olacağım diye bir örümceğin ağında kurban olacağız....

bu kadar da paranoyak olamyın 400milyon kullancısı bulunan bir site.
internet çağının 1. google 2.facebooktur
bu kadar büyük iktleleri toplamayı başarmış.
gizlilik dalgası gayette kısıtlayıcı nitelikte daha ne olsun.

Sen de yorum yaz