Facebook'un yeni hedefi MWC'de ortaya çıktı!

Facebook, mobil dünyayı tartışmaya zorlayacak büyük hedefini resmen ortaya çıkardı!

Facebook'un yeni hedefi MWC'de ortaya çıktı!
Facebook CTO'su Bret Taylor, web uygulamalarının öne çıkmasını istiyor

Barselona'da gerçekleştirilen Mobile World Congress'in ilk gunünde Facebook CTO'su Bret Taylor tarafından yapılan sunumda öne çıkan tek bir konu vardı: Facebook, mobil web uygulamalarının, örneğin iPhone uygulamaları gibi, mobil işletim sistemlerine ait uygulamalar (native apps / yerel uygulamalar) karşısında güçlenmesini ve sayısının artmasını istiyor...

Mobil stratejisinin önemli bir parçası olan bu konuda Facebook, iki önemli girişime öncülük ediyor. İlki mobil web tarayıcıları dünyasına belli standartlar getirmeyi hedefliyor. Bu amacla kurulan konsorsiyum W3C Mobile Web Platform Core Community Group adını taşıyor ve çeşitli aygıt üreticileri, operatörler ve geliştiricilerden oluşuyor.

Diğer taraftan, Facebook tarafından geliştirilen Ringmark adındaki uygulama sayesinde, mobil web tarayıcılarının standartlara uygunluğunun test edilmesi hedeflemiş. Ringmark'a mobil aygıtınızda http://rng.io adresinden ulaşabilirsiniz.

Facebook'un ikinci girişimi

İkinci girişim ise, mobil web uygulamalarında, uygulamanın ücretli olması durumunda ödeme sürecini kullanıcı tarafında kolaylaştırmayı hedefliyor. Örneğin Apple uygulama mağazasında tek adımda ödeme yapılabilirken, web tarafında kullanıcıların SMS onayı vs gibi detaylarla uğraşması gerekiyor. Geliştirici tarafında da zorluklar yaratan bir durum bu...

Facebook, mobil iletişim operatörleri ile işbirliği yaparak, tek adımda gerçekleştirilecek ödemenin doğrudan kullanıcının faturasına yansımasını sağlayacak bir çözüme de öncülük etmeyi planlıyor.

Tüm bu girişimlerin arkasında ise Open Graph teknolojisinin önünü açma isteği yatıyor... Bilindiği gibi Open Graph'in temel taşlarından biri, üçüncü parti uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını Facebook'a kapsamlı sekilde entegre edebilmeleri. Bu sayede, örneğin Spotify üzerinde müzik dinlediğinizde, Facebook'daki arkadaşlarınız bundan haberdar olabiliyor.

Facebook yeni bir tartışmayı alevledi

Facebook'un açıklamaları Mobile World Congress'de gün içerisinde katıldığımız diğer seminer ve forumlarda da yankı buldu. Facebook'un bu hamlesiyle, "Mobil web uygulaması mı yoksa yerel mobil uygulama mı?" tartışması alevlenmiş görünüyor. Şu ana kadar ciddi dezavantajları bulunan web tarafı, Facebook'un girişimleriyle bunlardan sıyrılacak gibi görünüyor. Financial Times web direktörü Rob Grimshaw, gün sonunda katıldığımız bir toplantıda şu soruyu sordu: "Mobil tarayıcı her şeyi yapabildikten sonra, ayrı bir uygulamayı kim ne yapsın ki?"

Buna karşılık, şu an Barselona'da, geleceğin yerel mobil uygulamalarda olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ringmarka bilgisayarla girdim kandı ahahah

Facebook'umu dondurdum kafam rahat gardaşş

memleketi soyduuuuuuuuuun :D

hala şu siteyi kullanan var ya ne diyimki

Facebook'umu dondurdum kafam rahat gardaşş

kafan daha rahat olsun istiyorsan sil ben sildim nasıl mı tamamen siliniyor önce dondurmayı aç sonra da facebook silme diye ara internette ve o şekilde bulduğun silme sayfasında tamamen sil tabiyi ki ben bunu yapmak isteynelere yazıyorum yani isteyene

Ya şimdi brşey söyleyeceğim :D

Facebook'ta hedef mi kaldı kardeşim ;)

bende kapattım facemi o neydi yaaa öyle kurtuldum ohhhhhh!!!!!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play