Facebook uyarısındaki tuzağa dikkat edin!

Facebook'la ilgili pek çok tehlikeyi biliyorsunuz ama bu seferki gerçekten de çok farklı ve ilginç..

  • Ali Güngör
Facebook'ta ölü kız hezeyanı!
Sahte bir uyarıyla reklam yapılıyor

İnternet kullanıcılarını bekleyen virüs tehlikelerine karşı uyarıyoruz, ancak bu tehlike uyarısı diğerlerinden oldukça farklı; uyarının ta kendisine karşı bir uyarı niteliği taşıyor.

Olmayan bir tehlikeye karşı kullanıcıları uyaran mesajın kendisi bir yalan! Kullanıcılar tehlike uyarısını arkadaşlarına iyilik olsun diye paylaştıkça bu uyarınının bağlı olduğu sayfaların reklamını yapmış oluyor.

Babasının Facebook duvarına yazdığı bir yazıdan sonra intihar eden bir kızın mesajının, aslında zararlı bir yazılım olduğuna dair uyarı tepeden tırnağa yalan bir hikaye üzerine kurulu.

Sophos'un ortaya çıkarttığı sorun ise bu sonradan oluşturulmuş sahte sayfaların, sörfçüler üzerinden online anketler ve benzeri vakit kaybettirici uygulamalar ile para kazanmaya yönelik oluşuydu. Yani ortada direkt bir zararlı yazılım yok; ama sahte bir hezeyan ve zaman kaybı tehlikesi var.

Kullanıcılara tavsiyemiz bu tür uyarıları direkt paylaşmadan önce, güvenilir haber kaynaklarından böyle bir tehlike olup olmadığını araştırmalarıdır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

:D... diğerlerine nazaran daha iyiler en azından... adamların kafası çalışıyor ya...

tesekkurler chip

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play