Facebook üyelerine dolandırıcılık uyarısı...

Eğer sıkı bir Facebook üyesiyseniz bu uyarıya mutlaka kulak vermelisiniz: İşte Facebook'taki tehlike

  • Ümit Öncel
Facebook üyelerine dolandırıcılık uyarısı...
Facebook sahtekarların da gözdesi...

Facebook'tan insan manzaraları: CHIP Online'ın Facebook analizi için buraya tıklayın...

İnternet herkesin olduğu gibi, dolandırıcıların da işini kolaylaştırıyor. Her geçen gün daha yaratıcı hale gelen sanal dolandırıcılar şimdiye kadar pek çok kişiyi mağdur ettiler ve etmeye de devam ediyorlar. Son olarak ise Facebook'un 300 milyonu aşan üye sayısı dikkatlerini çekmeyi başardı. Dolandırıcılar için Facebook tam anlamıyla bir maden çünkü eğer bir Facebook kullanıcısının siteye giriş bilgilerini elde edebilirlerse, o kişi hakkında başka hiçbir yerde bulamayacakları kadar detaylı bilgilere erişme şansına sahip oluyorlar.

Bu bilgilerin arasında yer alan doğum tarihi gibi bilgileri kullanarak ise kimlik hırsızlığı gibi suçların gerçekleşmesi kolaylaşıyor. Ama yeni yöntem bu kadar karmaşık değil. Dolandırıcıların son yöntemi arkadaş listeleri üzerinden "basit bir biçimde" para sızdırmak.

Peki ama nasıl sızdırıyorlar? Haberimizin 2. sayfasında...

Arkadaş listeniz tehlike altında...

Ama son dönemlerde Facebook üzerinde çok daha "basit" bir dolandırıcılık yönteminin kol gezdiği biliniyor. Dolandırıcıların yeni gözdesi, kişilerin arkadaşlarını kullanmak.

Son zamanlarda artan bir yöntemle dolandırıcılar, şifresini ele geçirdikleri kişilerin Facebook arkadaşlarından "borç" para istiyorlar, yani bir anlamda kişinin bilgilerini değil, arkadaşlıklarını kullanarak zengin olmaya çalışıyorlar. En sık başvurulan yöntem ise kullanıcıların arkadaşlarından Western Union üzerinden para transferi istemesi. Bu yöntemin giderek artması Facebook'u da kullanıcılarını uyarmak zorunda bıraktı. Facebook, bu tip isteklerle karşılaştığınızda konuyu incelemenizi ve şüphelendiğiniz taktirde site yöneticilerini haberdar etmenizi tavsiye ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ya bir insan bu kadar mal olamaz herhalde arkadaşı para isteyecek hemde arkadaşının arkadaşı olan birisi sende sorgusuz sualsiz para göndericeksin hemde western unionla saçmalık bence...

Editörün notu:
Buradaki dolandırıcılıkların hepsi gerçekte hali hazırda kullanılan metodlardır. Haberlere bazen yansımaktadır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play