Facebook'un Rooms uygulaması çalıntı mı?

İnternet dünyasında çok sık karşılaştığımız "bizden çaldınız" iddiası, bu kez Facebook'u vurdu!

Facebook'un Rooms uygulaması çalıntı mı?

Facebook, geçtiğimiz hafta Rooms isminde yeni bir iOS uygulaması duyurmuştu. Bu uygulama ile kullanıcılar, iPhone'ları üzerinde Facebook arkadaşları ile özel sohbet odaları açabiliyordu. Ancak, iPhone için benzer bir işleve sahip olan, sohbet odası kurma uygulaması Room'un yapımcıları, fikrin kendilerinden çalındığını ve Facebook'un kendi uygulamalarını taklit ettiğini iddia ederek mahkemeye başvurdu.

Room uygulaması, Eylül ayından beri AppStore'da yer alıyor. Facebook'un Rooms uygualması ise henüz ortaya çıktı. Room'un yaratıcıları, Facebook'un fikri görüp beğendiğini ve kıskanarak kendi uygulamasını yazdığını düşünüyor. Dolayısıyla Facebook'u fikir hırsızlığı ile suçluyor.

Bakalım bu dava nasıl gelişecek? Facebook, yaptığı hatayı düzeltmek için Room'un yöneticilerine birkaç milyar dolar mı ödeyecek yoksa Room, birkaç milyar dolarlık tazminat dava mı açacak? Zira, işin içinde Facebook'un adı geçince, tüm rakamlar bir anda milyar dolarlara ulaşıyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bir şey çıkmaz. Telifle alakalı bir problem değil. Esinlenmek suç değil olağan bir şey.

Eğer Apple çıkarsaydı, facebookun başıan belao lurdu... Garibanları çiğ çiğ yer facebook...

onlar o sekilde dusunuyorsa eskiden messenger benzeri programlarda da oda kurabilme olayi vardi onlarla sohbet edebilme olayi vardi ozaman onlarda bu firmaya ayni seyi söyleyebilirler fikir olayi ayni

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir