Facebook üzerinden hırsızlığa dikkat edin

Facebook'u taklit eden sahte siteler bilgilerinizin peşinde. Peki, bunu engellemek için ne yapmalı?

Facebook üzerinden hırsızlığa dikkat edin

Facebook, sosyal ağ hesapları çalmakta uzman olan siber suçluların tercih ettiği başlıca hedef olmaya devam ediyor. Kaspersky Lab'ın istatistiklerine göre, 2014 yılının 1. çeyreğinde bulgusal kimlik avı engelleme öğesi başlatıldığı zaman Facebook'u taklit eden sahte siteler, bütün hırsızlık örneklerinin %10,85'lik kısmını oluşturdu. Yalnızca sahte Yahoo sayfaları daha fazla kimlik avı uyarısı vererek Facebook'un sosyal ağ siteleri arasında başlıca hedef olmasını sağladı.

Günümüzde siteye İngilizce, Fransızca, Almanca, Portekizce, İtalyanca, Türkçe, Arapça gibi pek çok dilde saldıran siber suçlular nedeniyle Facebook hırsızlığı global bir sorun oluşturuyor.

Facebook ya da diğer sosyal ağ hesaplarına yetkisiz erişim, kimlik avı bağlantılarının ya da zararlı yazılımların yayılması için kullanılabiliyor. Ayrıca siber suçlular; çalınan hesapları kurbanların kişi listelerine istenmeyen mesajlar göndermek ve başka kullanıcıların da görmesi için kurbanların arkadaşlarının duvarlarında istenmeyen mesajlar yayınlamak ya da kurbanın arkadaşlarından acil olarak finansal yardım isteyen mesajlar yaymak için de kullanıyor. Çalınan hesaplar, gelecekte hedeflenen saldırılarda kullanım için kişilerin bilgilerini toplamak üzere de kullanılabiliyor.

Mobil cihazlarından sosyal ağları ziyaret eden akıllı telefon ya da tablet sahipleri de kişisel verilerinin çalınması riski altında bulunuyor. Daha kötüsü ise, bazı mobil tarayıcıları, sayfayı açarken adres çubuğunu gizliyor, bu da kullanıcıların sahte kaynakları fark etmesini çok daha zor hale getiriyor.

Peki Ne Yapmalı?

Facebook'tan hesabınızın engellenmiş olabileceğini söyleyen bir e-posta bildirimi ya da mesaj alırsanız, bu mesaja eklenmiş bir forma asla kimlik bilgilerinizi girmeyin. Facebook asla kullanıcılarından parolalarını bir e-postaya girmelerini ya da parolalarını e-postayla göndermelerini istemez.

İmleci bağlantının üzerine getirin ve bağlantının orijinal Facebook sayfasına ait olup olmadığına bakın. Ayrıca Facebook URL'sini adres çubuğuna manuel olarak girmelisiniz; siber suçlular sizi yönlendirdikleri adresi gizleyebilirler.

URL'yi adres çubuğuna manuel olarak girdiğiniz zaman, bir aldatma söz konusu olmadığından emin olmak için sayfa yüklenmeden önce tekrar kontrol edin.

Facebook'un veri aktarmak için HTTPS protokolünü kullandığını unutmayın. Güvenli bir bağlantının olmaması, URL adresi doğruymuş gibi görünse bile muhtemelen sahte bir siteyi ziyaret ettiğiniz anlamına gelecektir.

Daha fazla bilgiye securelist.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Facebook'u kullanmayın olsun bitsin.

tarih 1 ocak 1940 bizim bir hoca vardı kendisi kehanet ile de ilgilenirdi ve 2004 ve sonrası için kehanetlerinden biri şuydu: ismi dört harfli m ile başlayacak soyadı 10 harfli z ile başlayan yahudi bi yeni yetme çıkacak (aslında burada argo olarak da kullanılan küfürlü bir kelime kullanmıştı terbiyem müsade etmediği için sansür) bu zibidi 8 harfli f ile başlayan k ile biten bir firma kuracak, insanlar bu firmanın hizmetinin kullanabilmek için karanlıkla dolu ışık yansıtan bir pencereye bakmak zorunda kalacaklar, insanlar burada ünlü olma arzusunu tatmin edecek, birilerinin amaçlarına hizmet ettiğinden bu firma yapay olarak çok popüler edilecek, ama asıl olay asıl tehlike; koca bir nesil 24 saat anime çizgi film seyrederek ve bu saçmalığı kullanarak yetişecek sonuç: hakkını aramaktan aciz köle bir nesil olacak bu nesili istedikleri kullanacaklar savaşa sürükleyecekler bu 3. dünya savaşında bütün dünya toplumunu değiştirecekler demişti. 2004 senesinde böyle bir firma kurulmadı diğer bütün kehanetlerinde haklı da çıkmıştı ama.....

şimdi gelelim gerçeklere bu işte çok büyük bir rant döndüğünden haberiniz varmı reklam olarak değilsadece oyunlarda dönen dolaplardan elde edilen paralardan varmı haberiniz sanmam bir tuturmuşlar sosyal paylaşım sitesi ne sosyalı kaldı basit bir hesap 1b cip poker diliyle 1000 tl dir bir kumarhane olayı vardır ord a dönen para bu saatlik dakikalık olaylar ve bunu gibi oyunlardan elde edilen gelir oturun araştırın bakın biraz türk milleti şimdi oyun için faca açıp durmaktayız ben bile 25 facem var sırf cip parası vermeyim diye peki sonuç nedir birikmiş olan cipsler ne olacak eee sonuçat bir girip çalacak kim peki o oyunda yüklerken ne der her türr paylaşım maill der öyel olunca tümn bilgiler ellerindemi kim çalıyormuş diğerleri de fazl olacağını sanmıyorum facede oyun olayı bitsin face oranında abartmiyorum türkiye çabında yüzde 50 düşer sayı ortalama

Sen de yorum yaz