Facebook ve Google'ı dize getiren adam

Facebook'un fikir babası olduğunu söyleyen ve bu sayede servet kazanan adam, şimdi de Google'ı yendi

  • Ümit Öncel
Facebook ve Google'ı dize getiren adam
Greenspan: Önce Facebook, ardından Google'a karşı dava kazandı.

Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg için pek çok kişi geleceğin Bill Gates'i yorumunu yapıyor. Fakat son zamanlarda Facebook'un asıl fikir babası olduğunu iddia eden Harvard'dan eski okul arkadaşları yüzünden Zuckerberg'in başı epeyce ağrıdı. Özellikle de Facebook'un asıl fikir babası olduğunu iddia eden Aaron Greenspan'ın davası nedeniyle... Greenspan, Harvard'dayken Facebook'u kendisinin bulduğunu ve hatta başlattığını, sonrasında ise Zuckerberg'in sosyal ağ projesini sahiplendiğini iddia ediyordu.

Dava devam ederken, henüz yargıç bir karara varmadan önce taraflar anlaştılar ve mahkemeden adli bir sonuç çıkmadı. Fakat Zuckerberg'in Greenspan'a 60 milyon dolar ödemesi ile varılan anlaşma büyük oranda Zuckerberg'in yenilgisi olarak yorumlandı.

Greenspan daha sonra bu konuyu insanlara kendi açısından duyurmak için hazırladığı bir dokümanı internet üzerinden Google reklamları ile duyurmak istedi fakat Google, anahtar kelime olarak Facebook'u seçmesine izin vermedi. Greenspan bunu Facebook'un Google'a bir baskısı olarak yorumladı. Bundan bir süre sonra bir de sitesinde reklam yayınladığı Adsense hesabı kapatılınca Greenspan artık bunu tamamen kişisel aldı ve Google'ı reklam hesabında birikmiş 721 dolar için mahkemeye verdi. Bu davayı da kazanan Greenspan böylece hem Facebook, hem de Google'a karşı üstünlük sağlamış oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

helal olsun:d

çıkan sonuç bence çok saçma

Helal olsun. Adam tuttugunu kopariyor.

iyi yapmış hakkını aramış ama 60 milyon dolar az bir meblağ olmuş facebook gibi bir çalışma için.

Keşke dava sonuçlansaydı.

Fikir sahibi olduktan sonra nelere göğüs geriliyor.. Tebrikler

aferın onaa:D

darısı bizim mahkemelerimizin başına

google dan ne kazandı?

bu imdi google ı yenmek mi oluyor... :)

herkese dava açmakla bill gates olunmaz.

helal olsun adama bizde de kimlerim adsense hesabı banlanıyo ama peşine düşülmüyor.

Ben dalgama bakarım arkadaş..Banane feysbuktan bana guugıldan:)

60 milyon doları almış ama hala doymamış... amma aç gözlüymüş...

Helal olsun türkiyede kaç kişi davasının peşinde koşuyorki hergün 1 hesap iptal ediliyor türkiyede ve içeride biriken paralar da kalıyor google ye neden kalsın 10 dolarda olsa dünyada 1000 lerce hesabın iptal edildiğni düşünün ve içerisindeki para gine google ye kalıyor bence helal olsun

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play