Facebook veri merkezinde yağmur yağmış!

Facebook'un dev veri merkezinin başına gelen bu olaya, rüyanızda görseniz inanmazdınız!

Facebook veri merkezinde yağmur yağmış!

Facebook'un Oregon'daki veri merkezinin, içerisinde oluşan gerçek bulutlar ve yağmurlar nedeniyle sorunlar yaşadığı ortaya çıktı.

Prineville, Oregon'da bulunan, sosyal devin altyapısını oluşturan sunucuların 2011'in yaz aylarında nemle ilgili yaşadığı sorunlar nedeniyle birkaç dakikalık yağmura maruz kaldığı ortaya çıktı. Sunuculardan ve altyapıdan sorumlu Jay Parikh, The Register'a yaptığı açıklamada telefonunun çaldığını ve veri merkezinde bir bulut olduğunun haberini aldığını söylüyor. Bulutun içeride mi yoksa dışarıda mı olduğunu soran Parikh, içeride yağmur yağdığını öğrenince paniğe kapılmış.

Sorunun nedeninin veri merkezinde kullanılan klima sistemi olduğu söyleniyor. Google ve Facebook gibi teknoloji devleri, yoğun olarak elektrik gücüne dayanan geleneksel soğutma birimleri yerine dışarıdaki havayı kullanan sistemlerden faydalanıyorlar. Prineville'ın çalışmaya başladığı ilk yaz aylarında ise tesislerin bina yönetimi sistemindeki bir sorun, yüksek sıcaklık ve düşük neme sahip havanın sıcak hava koridorları arasında durmaksızın dolaşmasına yol açmış. Su tabanlı evaporatif soğutma sisteminin havayı soğutması, sunuculara yönelik soğuk hava koridorlarının nem yapmasına neden olmuş.

Soğuk koridor sıcaklığının 26 santigrat dereceyi geçmesi ve göreceli nemin yüzde 95'i aşması, Open Compute sunucularının bu aşırı değişikliklere tepki vermesine yol açmış. Facebook'un zamanında yaptığı açıklamaya göre birçok sunucu, sorunlar nedeniyle yeniden başlamış ve bazıları güç kaynağının bozulması nedeniyle kapanmış.

Hatalarından ders alan Facebook, artık sunucuların güç kaynaklarını lastikten bir "yağmurluk" ile kaplıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

komik :) koskaca facebook veri merkezinin güvenliğini iki damla yağmura karşı sağlayamıyor :)

zuhahaa diyeceğim de sanki facebook gibi alt yapım var diye düşünüp susuyorum.

"Bulut Teknolojiler"i bu kadar ilerletebileceklerini tahmin etmezdim. :)

bulut sisteminin sonuçları ( iğrençti kabul...)

saçmalık. su soğutma kullanılan yerde nem oluşacağını hiç düşünmemişler mi. doğru düzgün bir akıllı bina geliştirmiş olsalardı bu sorunu yaşamamış olurlardı. bu miktardaki nem ile eğer klimalar bozulmuş olsaydı ortamdaki tüm parçalar terleme yapardı ve çok büyük hasar meydana gelirdi. facebook olayı kolay atlatmış. haberde bahsedilenin aksine google su soğutma sistemlerini kullanmıyor. google geleneksel klima gazını depoluyor sadece.

O şeylerin üstüne muşamba atamamışlar mı ben mi söylicem her şeyi ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir