Facebook videoları için reklam geliyor!

Dünyanın bir numaralı sosyal ağı Facebook, artık yayınlanan videolarda canınızı daha çok sıkacak!

  • Onur Seven
Facebook videoları için reklam geliyor!

Facebook'un popüler paralı televizyon kanalı HBO (Home Box Office) ile işbirliği yaparak özel video fırsatları sunduğu bir süredir manşetlerde yer alıyordu. Şirket şimdi de "reklam" odaklı yeni düşünce yapısıyla video platformunu bir adım daha ileriye taşımak istiyor.

Sosyal medya devi zaten bir süredir "Haber Kaynağı" içersinde reklam görüntülüyordu. Facebook'un yeni planları arasında artık video klipler arasında reklam gösterme fikri de yer alıyor.

Facebook'da bir video izlendikten sonra "Önerilen Videolar" diye yeni bir ekran açılacak ve eğer kullanıcı bu videoları izlemeye devam ederse YouTube sistemine benzer bir şekilde reklamlar görüntülenecek.

Reklam hizmetinde Youtube benzeri bir gelir paylaşımı hedefleniyor. Buna göre video reklamlarından kazanılan gelirlerin yüzde 55'i video sağlayıcısına, geriye kalan yüzde 45'lik pay ise Facebook'a aktarılacak.

Sosyal ağ devinin bu hizmeti sunacak olmasındaki tek motivasyonun "para" olmadığı bir gerçek. Facebook için asıl önemli olan online video konusunda dünyanın bir numaralı ismi olan YouTube için gerçek bir rakip oluşturmak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

O zaman ıçar ! You tube a rakip olabilmek istiyorsa sayfa sahiplerine kısıtlı bir reklam imkanı verip onların da sayfalarında reklam yayınlamaları şartı vs koyup insanları çekebilir yada kullanıcılardan reklam alır. Yoksa şu anki dailymotion a döner !

Adblock kurun geçin.

@03 Temmuz 2015 19:59 onu da 3 parçasını birden kurmazsan kendi reklamlarını koyuyor. 3 parçayı da kurarsan bir çok site de sorun çıkarıyor. İki uçlu değnek.

@03 Temmuz 2015 22:58 Tek parça yetiyor. Sakin ol.... İzin verilen reklamalr tikini kaldır yeter...

facebook kendi ipini her geçen gün çekiyor ve Mark kırdığı paralar ile margaritasını yudumlar, sistem hep kazanıyor

Bi Doymadiniz Getti Yav.

Sen de yorum yaz