Facebook yavaşlıyor mu?

Facebook hala dünyanın en büyük sitelerinden biri... Ama bu habere göre ters giden bir şeyler de var

  • Ertuğrul Süngü
Facebook yavaşlıyor mu?
Kullanıcı artışı büyük oranda yavaşladı

Facebook dışarıdan bakıldığı zaman hiç durmadan büyüyen ve genişleyen bir site. Fakat "IPO" ile başlatılan halka arz durumundan sonra Facebook'un Kanada ve Amerika'daki kullanıcı sayısında büyük bir oradan düşüş olduğu saptandı. Kullanıcı sayısında meydana gelen bu düşüşe daha yakından bakan yetkililer, bu durumun Amerika ile sınırlı olmadığını, aynı zamanda Avrupa ve Asya'da da büyük bir düşüş olduğunu gördü.

The Menlo Park isimli Kaliforniyalı şirket, 2011 yılının son çeyreğinde Facebook'a 45 milyon adet kullanıcı eklendiğini açıkladı. Bu rakam Facebook'un 2009 yılından bu yana gördüğü en düşük artış oranı. Bu artışla birlikte toplam kullanıcı sayısı da 845 milyona çıkmış oldu. Yine de Hindistan, Güney Kore ve Japonya'daki Facebook kullanıcı sayısında son altı çeyreğin en az artışı gerçekleşti.

Konuyu yakından takip edenlere göreyse Facebook'un bir anda parlayan yıldızının düşüşe geçmesi ve eskisi kadar fazla kullanıcıya ulaşamaması gayet normal zira Facebook ilk olarak karşımıza çıktığında daha önce görülmemiş bir şeydi... Nitekim piyasa analizcilerine göre Facebook yapacağı yeni reklam kampanyaları ve üreteceği farklı fikirler ile birlikte yine eski yükseliş profiline ulaşabilir; yapacağı en büyük yatırımlardan bir tanesiyse dünyanın en büyük internet pazarı olan ve hükümet tarafından engellendiği Çin pazarına girmek olacaktır.

Facebook toparlanabilecek mi?

Artık daha az insan facebook'u beğeniyor

Şimdilik ekonomik açıdan kötüye giden Facebook, gelecekte hayatta kalabilmek için Zuckerberg'in 2008 yılında ortaya attığı mantığın çalışması gerekiyor; her yıl daha çok insan Facebook'a üye olacak, her yıl daha çok insan kişisel bilgilerini paylaşacak ve bu rakam her yıl iki katına çıkacak... 2011 yılının sonuyla karşılaştırıldığında, 2010 online ortamların altına hücum zamanıydı diyebiliriz. 2010 yılının ilk çeyreğindeki yeni kullanıcı sayısının 2011'in son çeyreğindekine göre tam iki kat daha fazla olmasıysa durumun geldiği noktayı net bir şekilde açıklıyor.

Rick Summer gibi piyasana analizcilerinin en çok üzerinde durduğu noktaysa, "Fear of fatigue" yani yorgunluk korkusu. Bu teoriye göre siteye üye olan insanlar yavaş yavaş ilk başlarda yaptıkları şeylerden uzaklaşıyor ve sonunda facebook'u sadece resimlere bakmak için kullanır hale geliyor ya da tamamen hayatlarından çıkarıyorlar. Bu iddialara karşılık olarak ise son zamanlarda üzerinde çalışılan bir teori facebook'un imdadına yetişti; kullanıcıların facebook hesaplarını açmalarının üzerinden ne kadar çok zaman geçerse facebook ile alakaları da o kadar artıyor, kullanıcı durumunu daha çok güncelliyor ve "beğen" tuşunu daha sık kullanır hale geliyor.

Yine de unutmamak lazım ki Facebook her ne kadar yavaşlarsa yavaşlasın, halen 845 milyon kullanıcı sayısına sahip ve bu insanların yarısından çoğu sosyal paylaşım sitesini her gün ziyaret ediyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

daha ne kadar yükselecek dünya nüfusu ne kadar, internet kullanan kişi sayısı ne kadar? akıl var mantık var bi yere kadar zaten facebook'un büyümesi.

herşeyin bir çöküşü elbette vardır

eklenecek insan kalmadı da ondan

bu doğal bişey

fake hesaplarla dolu face .. onlar silindiğinde balon sönecektir..

kaç sene oldu insanlar paylaşmaktanda bıktı artık.insanoğlu herzzaman değişiklik arar.

Facebok yavaşliyor dogru ama site içindeki hareketler yavaşliyor.sayfa açılmalar uzuyor..Aşagiya dogru inerken kasılıyor...

facenin başlattığı arkadaş ekleme engeli mesaj gönderme engeli kalkmadığı sürece çoğu kişi terkeder faceyi millet yeni arklarla tanışmak için face açıo ama gel gelelim facenin mantığı tanıdığın kişilerle iletişim kurmak olmuş. bide zaman tüneli faceyi yavaşlatıo gibi gelio bana o yuzdende bırakan olmuşdur :)

Zaman tünelini sevmedim görüntüsü güzel değil karışık artık saçmalamaya başladı facebook yakında üye kaybına da uğramaya başlar yakındır...

Ewet cok fake war 3-4 tane facebook hesabi olanlarda war birazda bununda katkisi war,artk eskisi kadar zewkli deil,"baglantimi begen"sozu artk bktrdi

Ziyaretçi yazmış: facenin başlattığı arkadaş ekleme engeli mesaj gönderme engeli kalkmadığı sürece çoğu kişi terkeder faceyi millet yeni arklarla tanışmak için face açıo ama gel gelelim facenin mantığı tanıdığın kişilerle iletişim kurmak olmuş. bide zaman tüneli faceyi yavaşlatıo gibi gelio bana o yuzdende bırakan olmuşdur :)
_____________________________________
Yanlışın var. Aksine facein orjinal mantığı tanıdıklarınla iletişim kurmandı. Ama özellikle Türkiyede Millet bunun tam tersi olanı yapıp yeni arkadaşlar bulacaz diyerek binlerle ifade edilen listelere ulaşmaya çalıştılar ve millet bunlardan sıkıldı bu tür iletilerden sıkılanlar ise tanıdıklarımlada konuşmam bırakırım face i dedi.

facebook yararlı bişey mi sunmuş, bir google gibi.

benim bile oyun için ve uygulama denemesi için 10dan fazla fake hesabım var, sapıklarıda düşünürsek 845 in bence 350-400milyonu gerçek.

çok normal bende açtım sosyal ağ henüz çok yeniyiz ama günde 5 kişi üye oluyor. facebook'un karşımda tutunma şansı yok

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play