Facebook yokken o vardı!

İlk sosyal ağın, 70'li yıllarda Steve Jobs'un da desteğiyle kurulduğunu biliyor musunuz?

Facebook yokken o vardı!
1973 tarihli fotoğrafta The Well ve kullanıcıları bir arada...

Pek çok kişiye göre sosyal ağ kavramı Facebook ile ortaya çıktı. Ama aslında sosyal ağların tarihi çok daha eskilere dayanıyor. Bilinen ilk sosyal ağın temelleri 1970'lerin başında Katmandu'dan bir helikopterin motorunun arızalanması ile atıldı. Bu helikoptere yeni bir motor göndermek isteyen iki kafadar, Steve Jobs'ın hediye ettiği ilk Macintosh bilgisayarlardan biri ve bir akustik modem yardımıyla destek buldular ve 72 saat sonrasında motoru helikoptere ulaştırmayı başardılar.

Bu olayın ardından ufak bir müzik mağazasında kullanılmaya başlanan bilgisayar, dönemin hacker'ları, hipileri ve yazarlarının farklı konularda görüşlerini paylaşabildikleri, filozofi, politika ve teknoloji konularında fikir alışverişinde bulundukları The Well adında bir sosyal ağa dönüştü. Tüm mesajlar o dönem üniversiteler dışarısında bulunan sayılı bilgisayarlardan biri olan bu cihazda toplanıyor ve meraklıları yeni mesajlara göz atmak için San Fransisco'daki bu mağazaya uğruyorlardı.

Her ne kadar bugün bu tip işlemler çok daha konforlu ve pratik bir şekilde gerçekleşiyor olsa da, The Well bugünkü sosyal ağların pek çok özelliğine daha o zamanlardan sahipti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Her şeyi steve amcaya bağlayın elektriği de o buldu zaten di mi

Yok kanka elektrigi o bulmadi onun babasi bulmustu hatan var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir