Facebook Zaman Tüneli'ne şimdiden erişin!

Facebook'un yeni bombası Zaman Tüneli işlevine şimdiden erişmek istiyorsanız, işte bunun yolu!

  • Zeynel A. Öztürk

Facebook'un tarihinde yaptığı en önemli değişiklikleri görebilmek için çoğumuz birkaç hafta beklemek zorundayız. Ancak küçük bir numarayla geliştiricilerin deneyebildiği Zaman Tüneli (Timeline) özelliğine şimdiden erişmeniz mümkün.

Facebook'da geliştirici olmak ise sadece 5-10 dakikalık bir iş. Bunun için Facebook'un arama kutucuğunda "Geliştirici" sözcüğünü aratın. Yukarıdaki gibi bir görüntü elde edeceksiniz. İlk sonuca tıklayın. Temel geliştirici ekranı açılacaktır:

Zaman Tüneli özelliğini şimdiden kullanmak için birkaç dakikada geliştirici olabilirsiniz

Şimdi Facebook'u gerçek bir geliştirici olduğumuza ikna etmemiz gerekiyor. Facebook, bir uygulama oluşturabilmeniz için hesabınızın cep telefonu veya kredi kartıyla doğrulanmış olmasını şart koşuyor. Bu bilgiyi verdikten sonra geliştirici hesabı oluşturmaya koyulabiliriz. Sağ üst köşedeki düğmeye basarak yeni bir uygulama oluşturun. Uygulamayı sizden başka kimse görmeyeceğinden, girdiğiniz bilgiler çok önemli değil. Bir uygulama adı ve namespace girin (bu tamamen küçük harflerden oluşmalı). Şartları kabul ettiğinizde uygulamanın ana ayar penceresiyle karşılaşacaksınız.

Son adımlar ve işleve erişim

"Open Graph" bağlantısına tıklayın ve Open Graph Getting Started sayfasını açın. Burada uygulamanızın yaptığı fiili ve nesne girmeniz gerekiyor. Bu herhangi bir fiil ve isim olabilir.

Eylem ve nesneyi oluşturduktan sonra "Get Started"a tıklayın. Üç sayfalık ayarları hızlıca geçin. Artık bir Facebook geliştiricisisiniz. Geliştirici durumunun sisteme işlenmesi için birkaç dakika bekleyin. Facebook giriş sayfasına döndüğünüzde ekranın üst bölümünde Zaman Tüneli (Timeline) için bir davetiye bulacaksınız. Davetiyeyi görmek için Facebook'ta İngilizce dilini seçmeniz gerekebilir.

Yeni Zaman Tüneli işlevinin hatalar barındırabileceğini ve tanıtılan tüm özelliklerin henüz eklenmemiş olabileceğini aklınızda bulundurun. Bu arada, Zaman Tüneline erişiminiz olsa bile, varsayılan giriş sayfanız olmayacaktır. Bunun için http://www.facebook.com/İSMİNİZ?sk=timeline adresini ziyaret etmelisiniz (İSMİNİZ kısmını Facebook kullanıcı adınızla değiştirin.)

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

bu yeni tasarim gercekten harika ve islevsel, facebook ne yapacagini cok iyi biliyor :)

Hepimiz geliştiriciyiz.

eski haline nasıl getiririz profili xD berbat xD

eski halini nasıl yapcaz :D bi de o var

bu bir nevi geliştirici profili acmak gibi bir durum sag üst köşede kendi isminiz ve soyisminizle ufak bir resim göreceksiniz ona tıkladıgınızda geliştirici profiliniz acılıyor

arkadaslar geliştirici olurken uygulama alanı adı na bişeyler yazıyorum ama olmuyo neden??

heralde gelişmede. çünkü tek kelime ile berbat.. ilerde tema seçme falan gelirse güzel olabilir belki.

eski hline dönemiyor muyuz

Eski haline donmeniz mumkun degil. Eger eski haline donemeyeceginizi biliyorsaniz denemeniz faydaniza olacaktir.

Saçma sapan işlerle uğraşmayın... Kredi kartı bilgilerinizin yada cep telefonunuzun Facebook un vt sinde kayıtlı tutulmasını mı istiyorsunuz?

Merak için boşuna uğraşmayın. İleride nasıl olsa sunulacak bu özellikler. Önce görüp hava mı atacaksınız?

la olum cahil cahil yorum atmayın eski haline uygulamayı silersen dönebilirsin. kendim denedim ya ama su cahil cahil yorum atanlardan bıktım. facebookun 750 milyon enayiye sundugu bi uygulama sadece.

parasına para kattı en zenginler listesinde 15. e yükseldiye daha ne olsun

Oluşturduğunuz uygulamayı silerseniz eski haline geri dönüyor...

tünele girenlere tünel ...sin. hemen atlayın hemen yarışın neye zam geliyorsa bedava olan ne ücretlendiriliyorsa sizin gibilerin yüzünden oluyo. bi atlamayın kardeşim zamanında versinler ücretsiz,zahmetsiz

ben bunu yanlışlıkla yapmıştım . facebook profilimbok gibi oldu facenin adminastorune .....

ben bu dedğiniz yaptım ama beğenmedim uygulamayı sildiğim halde zaman tüneilin bilgiler kısmı gözüküyor ayrıca duvarıma giremiyorum s.s.s. yardımm

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play