Facebook'ta "editör" var mı yok mu?

Facebook, şimdi de öne çıkarttığı gönderilerle tartışmaların merkezinde!

  • Cenk Atlı
Facebook'ta "editör" var mı yok mu?

Facebook'un sosyal ağda öne çıkan başlıkları nasıl seçtiğine dair bir süredir devam eden tartışma yeni bir boyut kazanıyor gibi duruyor. Firmanın bu başlıkların belirlenme sürecinde yalnızca makineler ve algoritmalardan oluşan bir denklemden mi yararlandığı yoksa aynı zamanda insanların da yer aldığı bir editör grubunun da buna dahil olup olmadığı meselesi, The Guardian sayesinde biraz daha netlik kazandı.

The Guardian tarafından ele geçirilen bazı belgeler sosyal medya devinin bu algoritmalara ek olarak küçük bir editöryal ekibi de bu sürece dahil ettiğine işaret ediyor. Facebook, söz konusu öne çıkan başlıklara sosyal ağın ana sayfasında, sağ üst tarafta yer veriyor, ve bu bölümün internet üzerindeki en yüksek profile sahip alanlardan biri olduğu biliniyor. The Guardian, söz konusu ekibin, ABD'de 2014'te gerçekleşen Ferguson protestolarında sosyal ağın bunu yeterince yansıtmadığı yönündeki eleştirilerden sonra devreye sokulduğunu ifade ediyor.

Facebook yetkilileri ise konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, The Guardian'ın yayınladığı bu bilgilerin halihazırdaki parametrelerini yansıtmadığını ve konuyla ilgili bir bilgilendirme yapacaklarını belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

biri bilgilendirme yapacağım diyorsa bilinki geriden geliyordur...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost