Facebook'ta Sahte Beğeni Sorunu!

Sahte haberlerle bir türlü başa çıkamayan Facebook, şimdi de sahte beğeni sorunuyla boğuşuyor!

  • H. Hüseyin Öztürk
Facebook, shte beğenilerden muzdarip!

Haziran ayında Facebook, iki milyar aktif kullanıcı gibi önemli bir kilometre taşına ulaştığını açıklamıştı. Ama toplumdaki bu denli yaygın kullanımı yüzünden Facebook, bazı kötü amaçlarla da kullanılıyor. Örneğin, yakın zamanda 470 "sahte" Rus hesabı ve sayfası siyaseti etkileme çabaları sebebiyle kapatıldı, bazı kullanıcılarsa, sistem bilgilerini ele geçirip ona göre adware gönderen zararlı yazılımlarla karşılaştılar.

Şimdi ise, Iowa Üniversitesi'nden araştırmacılar, 50'den fazla web sitesinin, kullanıcıların hesaplarına erişim karşılığında ücretsiz, sahte "beğeniler" dağıttığını keşfetti. Araştırmanın bulgularına göre, bir milyon civarı Facebook hesabı spam'cılar tarafından yönetilen "gizli anlaşma ağlarının" elinde bulunuyor, bunlar da 2015 ile 2016 arasında 100 milyon sahte "beğeni" yapmışlar.

Tabii ki, bu hizmeti kullanan kullanıcılar Facebook'un kullanım şartlarını ihlal ediyorlar ve kişisel bilgilerinin bilinmeyen taraflar tarafından kullanılması riskini alıyorlar.

Sosyal medya kullanıcılarının, kişisel bilgilerine erişim söz konusu olduğunda her zaman çok dikkatli olmaları gerekli. Bunun yanında, hangi web sitelerinin ve uygulamaların hesabınıza erişime sahip olduğunu ara sıra kontrol etmeniz bir alışkanlık olmalı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Spam ve sahte beğeninin önüne geçmek oldukça zor ama imkansız da değil. Birinin rakipleri tarafından habersizce unlike bombardımanına tutulması sonucunda imajının nasıl zedeleneceğini ve psikolojisinin nasıl bozulacağını tahmin edebiliyorum. Ne yazık ki spam, başta adware olmak üzere zararlı yükleme, sahte beğeni, sahte reklam ve hesap bilgisi toplama işinde çok da para var. İyi şanslar diliyorum. Facebook Yasaları ve Facebook Polisi'nin bir an önce hayata geçmesi dileğiyle!..

İnsanların herresimlerinin Photoshop'ladıkları bir dünyada sahte beğeni mekanizması da olacaktır. Photoshop da bir sahteciliktir aslında. Yalanlar üstünde...

Bu tarz şeyleri bilinçli olarak engellemedikleri ortada bence.

Sahte beğeni gibi bir sorun ortadayken, bir içeriğin beğenilmesinin ne anlamı kalıyor ki ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost