Facebook'ta üç haftada üçüncü kesinti!

Sadece 3 hafta içerisinde tam 3 kez çöken Facebook'a neler oluyor? Tam olarak bilen yok!

Facebook dün neden çöktü?

Dün akşam Facebook, çoğu kullanıcı için çok yavaş çalışsa da şu an itibariyle sorun çözülmüş gibi görünüyor. Yaşanan bu kesinti, Facebook'un son üç haftada yaşadığı üçüncü büyük çökme olma özelliğini taşıyor. Birçok kullanıcının tecrübe ettiği kesinti, sosyal devi 20-30 dakika boyunca erişilmez hale getirmişti.

Kesintiden kaç Facebook kullanıcısının etkilendiği bilinmese de, durumun yaygın olduğu anlaşılıyor. Bir Facebook yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre kesinti, "bir yapılandırma sorunundan" kaynaklanmış bulunuyor. Firma, dün yaptığı açıklamada Facebook'u eski haline getirmek için tüm güçleriyle çalıştıklarını söylemişti.

Facebook'un "platform durumu" sayfası, dün 22:00 sırasında başlayan kesinti sırasında "büyük bir kesinti" yaşandığını yazmıştı. Dashboard sayfası, yaşanan kesintinin Facebook Graph API'nın da geçici olarak hizmet dışı kaldığını doğrulamıştı. Kısa süre sonra Graph API performansını gösteren dashboard sayfası da erişilmez hale gelmişti.

Tüm bunlar, Facebook'a neler olduğu sorusunun daha yüksek sesle sorulmasına neden olmakta. Bir süredir zaten hız sorunu yaşayan dev sitenin kısa sürede üç kez erişilemez hale gelmesinin nedeni, halen tam anlamıyla anlaşılabilmiş değil. 

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

çökertmeden çıktım be halilim...

@29 Eylül 2015 14:37 bence de çok mantıklı sayın.

Dün Gece Saat: 22:30 Sıralarında Çöktü Ben Gördüm...

Bende gördüm ama neden bugün girmyo lütfen yazarmısınz

Bu face'in klasik huyu, arka planda birşeyleri güncelliyorlar yine. Son dönemdeki yavaşlık da flash player'ın üstünün zamansız ve mantıksızca çizilmesinden kaynaklı. Özellikle chrome ve firefox performansı rezalet. Youtube da benzeri sistem takılmalarına yol açıyor aynı sebepten.

Komple coksede kurtulsak :))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir