Facebook'taki "Durum çok ciddi" mesajı doğru mu?

Facebook'ta Türk kullanıcılar arasında yayılmaya başlayan bu sahte mesaja inanmayın!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook'taki "Durum çok ciddi" mesajı doğru mu?
"Durum çok ciddi" internette çoktan eğlence konusu oldu!

Facebook'ta yayılan sahte gönderilerin çoğuna CHIP Online okurlarının kanmadığından şüphemiz yok, ancak bizleri korkutarak yayılan bu tür mesajlar bazen kafa karıştırabiliyor. Son günlerde Facebook'ta ortaya çıkan "Durum çok ciddi" sözcükleriyle paylaşılan metin de sizi kandırmayı amaçlıyor.

Facebook'ta yayılan mesaj, tam olarak şöyle;

"Durum çok ciddi. Yapmadığınız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook'un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim."

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Facebook üzerinde yapacağınız bu tür duyurularla kendinizi güvene almanız söz konusu değil. Ünlü değilseniz, arkadaşlarınızdan başkasının pek görmediği bu tür mesajların elbette herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Bir başka deyişle böyle bir mesajı paylaşmanızın hiçbir anlamı olmadığı gibi, muhtemelen arkadaşlarınız arasında hoş bir izlenim bırakmayacaksınız. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Hesabınızın ele geçirilmesi ve çeşitli gönderimler yapılması durumunda bunu mutlaka herkese bildirin ve gelen mesajları silmemelerini, yasal işlemler için kullanılacağını belirtin! Sorun büyükse, derhal savcılığın yolunu tutun! Daha sonra güvenli bir sistemden şifrelerinizi değiştirin ve güvenlik önlemlerini artırın! Savcılık incelemesi için sisteminizin imajını alın! Şimdi sisteminizi formatlayın ve yeni sistemin de imajını alın! Sorun mobil cihazlarda ise, incelenene kadar sıfırlamayın...

@cleverman inceleme yapılsa ip üzerinden adres nersiymiş bulunur..nerden giriş yaptığın gözükür o yüzden kasmaya gerek yok güzel vatandaşım akışına bırak ;)

Görmüştüm bunu. Eğer hesabınız hacklendi ve sizin adınıza hakaret içeren gönderi veya mesaj gönderirlerse dava açın. Sakın ya sanal alem nolcak demeyin. Facebook sanal alem olmaktan çıktı. Tüm gizli facebook messenger instagram ve whats app mesajlarını facebook biliyor.

Nasıl çalıştığını bilmediğiniz şeyleri kullanmayın, illa kullanacaksanız nasıl çalıştığını öğrenin, aksi halde gerçekte ne kadar saygın olsanıza ebleh gibi görünürsünüz.

kaba dayılar bile korkup bunu durumuna yazıyor gülüyorum yok öyle bir şey yahu :)))

Sen de yorum yaz