Facebook'tan açık kaynak yapay zeka donanımı!

Sosyal ağ devi Facebook, yapay zeka ile çalışan donanım tasarlamaya başladı...

  • Onur Seven
Facebook'tan açık kaynak yapay zeka donanımı!

Günlük kullanım içerisinde pek aklınıza gelmesede Facebook perde arkasında, ağır şekilde yapay zekaya dayalı olarak çalışıyor. Şirket kullandığı bu yazılımlar sayesinde daha ilgi çekici bir haber kaynağı, fotoğraf - video gösterimleri ve oyun deneyimi sunuyor. Sosyal medya devi şimdi de "Big Sur" adını verdiği, üzerinde yapay zeka deneyleri yapacağı bir donanım geliştiriyor.

Facebook, AI (Artificial Intelligent) yani yapay zeka donanım dizaynını yakın zamanda Open Compute Project olarak çıkaracağını, topluluğun yapay zeka görevleri için dizayn edilmiş donanımı sıfırdan inşa edeceğini açıkladı. Bu dizayn sekiz adet NVIDIA Tesla M40 GPU içeren bir anakart kullanacak. Şirket modelin yapımında "CPU soğutucuları dışında tornavida kullanılmayacağını" söylüyor.

Facebook bugün yaptığı açıklamada "Bu teknoloji ile yapay zeka araştırmacıları için bulgularını paylaşmaları kolaylaşacak. Bu açık işbirliği sayesinde geleceğin büyük buluşlarına daha çabuk kavuşacağız." diyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bunların sıvı soğutmadan haberi yok galiba biri uyandırsın , o tasrım da btx prototip anakart zamanından kalma bi tasarım fikri.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play