Facebook'tan BlackBerry'yi üzen karar!

Eğer bu telefonlardan birine sahipseniz, Facebook uygulamasına elveda demeye hazırlanın!

  • Cenk Atlı
Facebook, BlackBerry'ye mobil desteği durduruyor!

Dünyanın en popüler sosyal ağı Facebook'un mobil platform uygulama desteğini BlackBerry'den çektiğini açıklamasının ardından, akıllı telefon üreticisi oldukça zor bir durumla karşı karşıya.

Geçtiğimiz yıl günlük bazda 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşarak önemli bir kilometre taşını geriden bırakan Facebook'tan önce WhatsApp da yine BlackBerry için sunduğu mobil desteği 2016'nın sonu itibariyle durduracağını açıklamıştı.

Bir zamanların en havalı telefonlarından biri olan ve özellikle de ABD'de üst düzey yöneticiler ve siyasetçiler tarafından tercih edilen BlackBerry, Android cihazlar ve Apple'ın mobil alandaki yükselişi karşısında fazla tutunamadı. Halihazırda sırasıyla yüzde 58 ve yüzde 39'luk bir pazar payına sahip olan Android ve Apple'ın ardından BlackBerry, yüzde 0.1'lik bir satış oranını sembolize eden "diğer" kategorisinde kendine yer bulabiliyor.

BlackBerry yetkilileri WhatsApp'tan sonra Facebook'un bu kararı karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını ve kullanıcıların çok sevdikleri bu uygulamaları tutmak adına Facebook yetkililerini ikna etmeye çalıştıklarını ifade ediyor. Facebook'un bu kararını değiştirmeyeceğini açıklamasının ardından, BlackBerry de elindeki kullanıcıları "Great Apps on BlackBerry!" ("BlackBerry'deki Harika Uygulamalar!") başlıklı bir blog gönderisiyle mevcut uygulamalar üzerinden elinde tutmaya çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bunun sorumlusu kendisi. Artık blackberry androd telefon ürettiği için geliştiriciler desteğini kesiyor.

Blackberry'nin üzülmesine hiç gerek yok. Sosyal medya tarayıcıdan da kullanılabilir. Mesajlaşma içinse zaten BBM var.

facebook kullanmadığım için poblem yok.tırt bir uygulama yüzünden telefonumu değiştirecek değilim. Ayrıca BBM hem facebook hem twitter hem viber hem de whatsapp ın yerini dolduracak kaliteli bir uygulama. her türlü dosyayı gönder. görüntülü ve sesli arama yap üstüne ekran paylaşımı yap. kanal oluşturarak ve kanal takip ederek bildiğin twitter özelliği.Kısaca BBM kullanılırsa ne facebook ne twitter ne de whatsapp a gerek kalmaz.sorun şu ki Blackberry ne BBM i ne BB 10 OS u iyi pazarlayamadı.

Xz5c kullaniyorum feyzbuk uygulamasini 3 yildir kurmuyorum, vatzapida gecen yil tamamen kapattim zaten ikisinin birbirinden farki yok, blackberry kullanicilarinin bir sey kaybettigini dusunmuyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost