Facebook'tan Face book zaferi!

"Face book" adını kullanmayı planlayan Çinliler, "gerçek Facebook" karşısında hüsrana uğradı!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook'tan Face book zaferi!

Facebook, Çin'de "face book" sözcüklerinin isim haklarını almaya çalışan bir firmaya karşı nadir rastlanan bir zafer kazandı.

Pekin'deki mahkeme, "face book" sözcüklerinin ayrı şekilde yazılmış halinin kullanım hakkını almaya çalışan firmanın "ahlaki prensipleri ihlal ettiğine" karar verdi ve kararında firmanın amacının açıkça "iyi tanınmış bir markayı kopyalamak ve çoğaltmak" olduğunu söyledi. Karar 28 Nisan'da verilmiş olsa da bu tarihte tam anlamıyla kamuoyuna açıklanmamıştı.

Zhongshan Pearl River'ın amacı, "face book" adını kullanarak yiyecek ve içecek satmaktı. Bu yiyecek ve içeceklerin arasında konserve sebzeler, patates cipsleri, kahve, çay, şekerleme ve meyve suları bulunmaktaydı. Marka 2011'de kayıt ettirilmiş, ancak ilk izni aldıktan kısa süre sonra karşısında gerçek Facebook'u bulmuştu.

Çin'in marka kanunları genellikle gevşek olarak değerlendirilse de bu defasında Facebook, ülkede engellenmiş olmasına rağmen Çinli bir firmayı kendi evinde tam anlamıyla hezimete uğratmış görünüyor. Apple, Çin'de "IPHONE" adıyla ürün satmak isteyen bir firmaya karşı benzer bir davayı geçen hafta kaybetmişti.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost