Facebook'tan görme engellilere özel araç!

Facebook, artık fotoğraflarda görünenleri algılayıp, size söyleyebilecek! İşte ilginç yenilik...

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Facebook'tan görme engellilere özel araç! Facebook, artık fotoğraflarda görünenleri algılayıp, size söyleyebilecek! İşte ilginç yenilik...

Facebook, İngilizce konuşan görme engelli kullanıcılara fotoğraflarda görünenleri söyleyebilen yeni bir araç sunmaya başladı. Şu an iOS için sunulan "alternetive text" adlı işlev, ekran okuyucusundan faydalanan kullanıcılara fotoğraflarla ilgili kısa açıklamalar okuyor.

Facebook'un nesne tanıma teknolojisinden faydalanan araç, kullanıcının baktığı fotoğraflarda görünenleri tek tek sayıyor. Araç, Türkçe çevirisiyle şu şekilde konuşuyor: "fotoğraf, şunları içeriyor olabilir: ağaç, gökyüzü ve deniz." Yeni işlev, varsa önce insanları ve sayılarını, sonra nesneleri ve son olarak arka planda neyin göründüğünü söylüyor.

Araç, milyonlarca fotoğrafın taramasıyla eğitilmiş. Google'ın Go oyununda şampiyonları yenebilen AlphaGo yapay zekasında da kullanılan bu otomatik öğrenme türüne "sinirsel ağ" adı veriliyor.

Yeni araç şu an sadece iOS için İngilizce olarak sunuluyor, ancak Facebook aracı gelecekte diğer platformlara ve dillere getirmeyi planlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Güzel bir yenilik. Tebrik etmek gerek. Bir de normal facebook'u da böyle siyah temayla donatsalar olmazmı ?

Sen de yorum yaz