Facebook'tan Messenger'a yüz tanıma işlevi!

Facebook, yine çok tartışılacak yeni özelliğini hayata geçirmeye hazırlanıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook'tan bir yüz tanıma işlevi daha!

Facebook, Messenger uygulamasına eklediği yüz tanıma işleviyle fotoğraf paylaşımını kolaylaştırmayı amaçlıyor. İşlev elbette çeşitli gizlilik endişelerini beraberinde getiriyor.

Yeni "Photo Magic" işlevi, telefonunuzdaki fotoğraflara bakıyor ve fotoğraflarda arkadaşlarınızın olup olmadığını yapay zeka yoluyla inceliyor. Bunun ardından arkadaşlarınızın bulunduğu fotoğraflar için paylaşım önerileri alıyorsunuz. İşlev, Facebook duvarınızda paylaştığınız fotoğrafları otomatik olarak etiketlemeyi öneren yüz tanıma işlevine benzer biçimde çalışıyor.

Photo Magic, işleri hızlandırmak için arkadaşlarınızla yeni bir fotoğraf çektiğinizde, size bir uyarı gösteriyor. Böylelikle uyarıya tıklayarak fotoğrafı hemen paylaşabiliyorsunuz.

Diğer fotoğraf paylaşım uygulamalarında olduğu gibi Facebook Messenger'ın yeni işlevini kullanabilmek için, ona fotoğraflarınıza ulaşma izni vermeniz gerekiyor. Henüz Avustralya'da kullanıma sunulan işlev için gizlilik tartışmaları şimdiden başlamış görünüyor. Elbette isteyenler Facebook'un yüz tanıma işlevini, etiket önerilerini kapatarak devre dışı bırakılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Eywah ewah artik kacma vakti geldini gosteriyor durum

Nerede vardı ki gizliligimiz ? Şimdi haberdar etmişler sadece fark bu.

messenger kadar gereksiz bir uygulama olamaz..şu mesajlaşma facebook uygulaması içinden serbest olmalı. facebookun zorla insanlara dayatarak sahtekarca kullanıcı toplamasını anlıyorum ama seçim özgürlüğünü yok etmesi kabul edilir gibi değil

Herkes takmış bir gizlilik. Gerçekten komiksiniz.. Benimde FBI peşimde.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play