Facebook'un büyük ödülü ona gitti!

Facebook kullanıcılarını tehdit eden ciddi bir hata, en azından bir kişiyi mutlu etmeyi başardı!

  • Cenk Atlı
Hintli uzman Facebook'un büyük ödülünü kazandı!

Sosyal dev Facebook'taki bir güvenlik açığı belki platformun yöneticileri ve milyonlarca kullanıcısı için endişe verici bir gelişme olsa da, bu durum en azından bir kişinin yüzünü güldürdü!

Hintli bilgisayar uzmanı Anand Prakash, hacker'ların çok küçük bir çabayla Facebook'taki kullanıcı hesaplarında oturum açmalarını sağlayabilecek olan şifre sistemindeki bir güvenlik açığı tespit etti. Bu açığı sosyal ağ yetkililerine ileten Prakash, Facebook yönetimi tarafından 15 bin dolarlık bir ödüle layık görüldü.

Nihayet Facebook tarafından düzeltilen bu sorun, Prakash'ın yaptığı açıklamaya göre bir uzmanın Facebook hesaplarına "herhangi bir kullanıcı etkileşimi olmadan" erişebilmesine olanak tanıyan basit bir güvenlik açığı. Zira Prakash da yetkililere kanıtladığı üzere bir Facebook hesabında aralarında mesajlar, fotoğraflar, videolar ve hatta Facebook'un ödeme bölümündeki finansal bilgiler de dahil olmak üzere saklanan bütün verilere erişebilmiş.

Facebook'un Prakash'a bu doğrultuda verdiği ödül aslında 2011'de başlatılan ve bu tarz güvenlik açıklarını firmaya bildiren bilgisayar uzmanları ve hacker'lara yönelik başlatılan 'bug' avcılığı programının bir parçası. Dünyanın bu en büyük sosyal ağı bu anlamda böyle bir programı uygulayan tek teknoloji devi de değil. Aralarında Google ve Microsoft'un da olduğu diğer birçok önemli teknoloji firması; son yıllarda giderek daha yaygın ve tehditkar hale gelen siber suçları önlemek için başvurulan en etkili yollardan biri olarak biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

15 bin dolar. Yedi sülalesi kurtulmuş

15 bin dolarla zengin mi olunur

@10 Mart 2016 10:31 kısa süreliğine olunur:)

Sanırsın 150.000$ . O bilgilerle önemli kişilerin hesabını çalıp-satıp 15.000$dan daha fazla para kazanabilirdi bence.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost