Facebook'un dev güneş enerjili uçağı, ilk uçuşunda

Facebook'un internetsiz milyarlarca insana internet ulaştırmayı amaçlayan uçağı, ilk uçuşunu gerçekleştirdi!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Facebook'un dev güneş enerjili uçağı, ilk uçuşunda Facebook'un internetsiz milyarlarca insana internet ulaştırmayı amaçlayan uçağı, ilk uçuşunu gerçekleştirdi!

Facebook, yıllar süren bekleyişin ardından güneş enerjisiyle çalışan uçaklarını ilk kez uçurdu. Aquila adlı insansız uçak, 90 dakika gökyüzünde kaldı - Facebook'a göre bu, planlanandan üç kat daha uzundu.

Aquila ilk olarak Mart 2015'tek F8 konferansında tanıtılmıştı, ancak şimdiye kadarki uçuşlar daha küçük modellerde gerçekleştirilmişti. Uçağın ana amacı ise dünyada internet erişimi olmayan 4 milyar kişiye internet bağlantısını ulaştırmak. Boeing 737'ye yakın bir kanat genişliğine sahip uçak tamamlandığında, 18km ile 27 km arasında irtifada üç ay boyunca uçması gerekecek. Uçağın bu süre boyunca havada kalması gerekecek ancak sadece bir mikrodalga fırın veya saç kurutma makinesi kadar enerji harcaması bekleniyor.

100 km çapında daireler çizebilen uçak, 18 km'den daha yüksekten lazer ve milimetre dalga sistemleriyle iletişim kurabiliyor. Facebook'un projesinin hedefine ulaşmasına henüz birkaç sene var; Zuckerberg önlerinde birkaç büyük mühendislik sorununun durduğunu söylüyor. Ancak CEO, testlerin önümüzdeki sene süreceğini ve Aquila'yı daha fazla havada tutmaya başlayacaklarını belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

normal nükleer santralden üretilen elektrik enerjisini dinlendirerek depolamak gerekiyor çünkü radyasyon seviyesi yüksek oluyor ve zarar verebilir dengesiz akım ısınarak yangın çıkarabilir en büyük tehlike bu ama güneşten elde edilen elektrik enerjisini direkt olarak kullanabilirsiniz temiz enerji herzaman doğadan üretilen enerjidir

@22 Temmuz 2016 18:19 elektrik enerjisi nasıl dinleniyor, yatak döşek mi lazım yoksa yerde yatar mı? Ne saçmaladın sen?

İnsanları öncelikle internetinizi kullanacakları cihazları satın alabilmek için hayat mücadelesinden kurtarırsanız bunca gereksiz çabanıza da gerek kalmaz sanırım

Sen de yorum yaz