Fairphone: "Etik telefon" geliyor!

Dünya'nın en sıra dışı telefonu olmaya aday Fairphone, seri üretime geçmek için kolları sıvadı!

Fairphone: "Etik telefon" geliyor!

Teknoloji dünyasında kendine "üretim koşulları ve materyalleri açısından kullanıcılarının kafasında soru işareti bırakmayacak bir akıllı telefon geliştirme" iddiasıyla yer etmeye çalışan Fairphone, aynı adı taşıyan cihazın üretimine başlamak için gereken 5 bin adetlik ön sipariş limitine ulaşıldığını açıkladı.

Bilindiği gibi akıllı telefonlar ve diğer çoğu elektronik cihazda kullanılan metal ve elementler kimi zaman dünyanın sorunlu bölgelerindeki  madenlerden elde ediliyor. Aynı şekilde cihazların büyük bir bölümünün üretiminin yapıldığı Uzakdoğu ülkeleri de çalışma koşullarının ağırlığı ve ücretlerin düşüklüğü ile gündemden düşmüyor.

Fairphone'un ortaya çıkışı da telefonu satın alanların bu tür etik kaygılarını en aza indirgemek maksadı ile olmuş. Hollanda merkezli şirket yetkilileri Çin'deki üretim tesisinde çalışanların maaşları ve çalışma koşullarını yakından takip ettiklerini ve satılan her cihazdan 3 avro'nun Afrika ülkelerinden Gana'da bir elektronik geri dönüşüm tesisine gideceğini söylüyorlar.

325 avro'luk bir fiyata 4 çekirdekli bir işlemci, 4.3 inç ekran, 8 megapiksel kamera ve 16 GB depolama alanı sunan Fairphone'un teslimatlarına Ekim ayında başlanacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bence alınabilir (o kadar teknolojik birşey aramıyorsanız)

@09 Haz 2013 11:29 Konuda"4 çekirdekli bir işlemci, 4.3 inç ekran, 8 megapiksel kamera ve 16 GB depolama alanı" diyor sen o kadar teknolojik değil diyorsun. Ya sen gerçekten hangi konuya yorum yaptın acaba merak ediyorum. Daha ne olsun telefonda?

@09 Haz 2013 14:34 bence 4 tekerlekli olup otobus niyetine kullanmayı dusunuyoo - yetersiz bakiye 404 not found :X

Hiç inandırıcı değil

Türkiye' de kullanmak için almaya kalkışsan pasaport kaydı TRT bandrolü derken gider bi Galaxy SIII alırsınız...

o kadar saydı saydı yok etik yok meteryal yok afrika 350 avro masallah allah versin

iyi güldüm :)

HELAL ÜRÜN YANI BEN TERCIH EDERIM DOĞRUSU

@09 Haz 2013 18:50 Sen de inandın mı :(

benim telefonum :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir