Faks Kendi Sınırlarını Aşıyor

Eğer karşı taraf ile bağlantı kurmak için faks kullanmaktan başka bir şansınız yoksa ve bir faks makinesine de sahip değilseniz bu durumda elinizin altındaki PC’niz ya da cep telefonu ile cep bilgisayarınız yardımınıza koşacaktır.

Faks Kendi Sınırlarını Aşıyor (Sayfa 5)

Internet faks servis sağlayıcıları

http://www.freefax.com
Yazılım indirmenize gerek duyulmuyor. Tamamen 100% browser tabanlı.

http://www.zipfax.com/
ZIPFAX e-mail’lerinizi dönüştürerek faks olarak göndermenize olanak tanıyor.

http://www.freefax.com.pk/
Dünyanın en kolay ücretsiz e-mail’den faksa gönderme servisi. Bir e-mail’iniz varsa dünyanın her yerine faks gönderebilirsiniz.

http://www.fax1.com/
Deneme hesabına üye olarak Amerika’ya ücretsiz faks ve sesli mesaj gönderebilirsiniz.

http://www.tpc.int/sendfax.html
Site üzerinden sadece mesajınızı yazıp faks olarak göndermeniz mümkün oluyor. Üstelik faksı göndermeden önce faks numarasının doğruluğunu da kontrol edebiliyorsunuz. Faks yerine ulaştığında size bir mesaj atılacaktır.

http://easyfax.net/
Bu ücretsiz web tabanlı faks servisi bazı sınırlamalara sahip olsa da oldukça başarılı bir yer. Sistem faksı göndermek için iptal etmeden önce 5 kere deneme yapabiliyor.

http://www.peoplefax.com/
Bu tamamen otomatik site güvenli web bağlantısı ile sadece tek bir fare hareketi ile faks çekebilmenize olanak tanıyor. Kolay, hızlı ve güvenli bir servis.

http://www.link4pc.com/metrofax/
Eğer hızlı ve iyi bir faks servisi arıyorsanız metro fax, gönderdiği yüksek kalitede fakslar ile dikkat çekiyor.

http://www.fax4free.com/
Tamamen ücretsiz bir web servisi. Ancak sadece Amerika’ya gönderdiğiniz fakslara ücret alınmıyor.

Faks çekmek için artık ofiste masa başında oturmanız gerekmiyor
Şimdiye kadar anlattığımız yöntemlerin hemen hepsi bir bilgisayar başında olduğunuz zaman işe yarayacaktır. Peki ya ofisten uzakta bir seyahatteyseniz? Bu durumda eğer varsa, tek çare el bilgisayarınızı ve cep telefonunuzu kullanmaktır. Tabi ki bunun için her ikisinde de infrared desteği olması ve birbirleri ile de uyumlu olmaları gerekiyor. IR bağlantının sağlanması için gerekli ayarları gerek telefonunuzun gerek de el bilgisayarınızın kitapçığından öğrenebilirsiniz. Bizim örnek olarak kullandığımız Palm V’de bu ayarlara Pref simgesi altından Connections seçeneği ile ulaşabilirsiniz. Bu ayarları yaptıktan sonra artık faks çekmeye hazırsınız demektir.

PalmOS üzerinde faks programı sayısı az olsa da bunlar yetiyor
Bir el bilgisayarından nasıl faks çekileceğini görmek için örnek olarak Fax isimli programı kullanabiliriz. Oldukça yaygın olarak kullanılan Fax adlı yazılımı birçok diğer PalmOS yazılımının da yer aldığı www.palmgear.com sitesinden indirebilirsiniz. Artık diğer yazılımları aktardığınız şekli ile programı el bilgisayarınıza aktarıp çalıştırın.

1.Fax programı listede yerini alacaktır. Üzerine tıklayarak çalıştırdığınızda ekrana gelen ilk görüntüyü Demo seçeneğine tıklayarak kapatın.

2.Burada üstten aşağıya doğru sırasıyla göndereceğiniz kişinin adını ve faks numarasını belirtebileceğiniz bölümler bulunur. Zaten tüm faks işlemi de bu ekrandan gerçekleştirilmektedir.

3.Daha sonra Source alanı yanındaki Drop-down menüden faksın hangi alandan alınacağını belirlemeniz gerekir. Burada Clipboard, Memopad ve Fax şeklinde 3 seçenek yer alır. Eğer daha önce herhangi bir programdan kopyalama yaptıysanız bu içeriğe Clipboard altından ulaşabilirsiniz. Fax ise gelen fakslar ya da önceden oluşturduğunuz fakslar arasından herhangi bir tanesini yollamanızı sağlar. Eğer Memopad’i kullanacaksanız önceden buraya bir şeyler yazmış olmanız gerekmektedir.

PalmOS'ta Faks: Tek bir ekrandan basitçe istediğiniz faksı çekebiliyorsunuz.

4.Eğer yazmadıysanız el bilgisayarınızın alt bölümünden Memopad’i açıp New tuşu ile bir mesaj oluşturup Fax programını tekrardan açmanız gerekecektir. Bu noktada mesajınızı hangi başlık altında oluşturmuş olursanız olun Source altındaki Memopad bölümünden All’ı seçip içeriğe ulaşabilirsiniz.

5.Source bölümünden seçiminizi yaptıktan sonra artık Send tuşuna basıp faksınızı yollayabilirsiniz. Eğer yollamadan önce nasıl gözüktüğünü merak ediyorsanız Preview tuşunu kullanabilirsiniz. Yazılım kısa bir işlem yapıp faksı size görüntüleyecektir.

Palm OS için popüler faks programları

Fax 1.0 d17
http://www.markspace.com

P-Fax 3.0e
http://www.rovenet.com

JFAX.C 2.0
http://www.rovenet.com

Vault Anywhere 1.0B
http://wireless.palm.net

Mi-Messages 1.02
http://www.mi-corporation.com

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Tamamen türk numaraları ile çalışan, ve üye olmadan, ön ödeme yapmadan Faks gönderebileceğiniz www.webfaks.com var. Faksınızı hazırladıktan sonra gönderilecek faksın bir önizlemesini size gösteriyor. Sonra cep telefonunuza gelen mesajı onaylarsanız ( Göndereceğiniz faksın sayfa sayısına göre bir ücretlendirme gerçekleşiyor) faksınız iletiliyor ve mail adresinize de bir kopyası gönderiliyor.

Verilen link hatalı, ödeme yapmadan nasıl faks yollatabilirler anlamıyorum; ben işimi şansa bırakamadığım için Turkcell Superonline dahil yerli yabancı firmaları araştırdım denedim, Entera diye yerli bir firmaya ulaştım, adamlar Ziraat Bankası'na ürün/servis satmışlar, TR'nin efaks trafiğinin % 60'ı filan bunlarda, asıl işleri bu yani. 3 ayrı firmadan (İstanbul Sanayi Odası, BP ve Shell) çok sağlam feedback aldımdı. 15 kuruşa tüm Türkiye'ye 1 sayfa faks yolluyorum, toplu faks işlemi çok basit, exceli ve word'ü email atıyorum, gidiyor, 1 saat sonra detaylı rapor geliyor. Bir de MERGE yapıyorlarmış, mutabakat BA/BS formu kullanmıyorum ama kişiselleşmiş faksta kullanıp deneyeceğim, çok methetti kullanan arkadaşlarım, 2-3 günde yaptıkları yüzlerce mutabakat fakslama işi 1 dakikada yapıyorlarmış, ihtiyacınız varsa www.Entera.com.tr den ulaşabilirsiniz.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir