Faks Kendi Sınırlarını Aşıyor

Eğer karşı taraf ile bağlantı kurmak için faks kullanmaktan başka bir şansınız yoksa ve bir faks makinesine de sahip değilseniz bu durumda elinizin altındaki PC’niz ya da cep telefonu ile cep bilgisayarınız yardımınıza koşacaktır.

Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişiyor olması içinde bulunduğumuz günlerde en çok iletişim alanında fayda sağlıyor. Bundan on, on beş yıl öncesine kadar telefonlar evde bile lüks sayılırken, günümüzde cep telefonu sayısı neredeyse normal telefon sayısına yaklaştı. Teknolojik gelişmeye paralel olarak elektronik haberleşme konusunda üretilen yeni çözümler ise eskilerinin pabucunu dama atmaya hazırlanıyor. Yakın zamanda cep telefonları belki normal telefonların yerini alacak. Hatta belki de insanlar sadece sesle yetinmeyecek ve görüntülü telefonlar yeni standart olacak.

Ancak bunun yanında bazı teknolojiler de var ki hiçbir zaman yenilenmese de geçerliliğini yitirmeyecek gibi duruyor. Faks’da bunlardan biri. Elektronik posta, internet dosya transfer yöntemleri ve Peer to Peer kullanılabilen bir sürü gelişmiş dosya ve belge transfer yöntemi olmasına rağmen, siyah beyaz, kalitesi düşük ve oldukça yavaş iletim yapan bu teknolojinin halen kullanılıyor olmasının her halde en büyük sebebi oldukça pratik olması ve yerine göre bir bilgisayara ihtiyaç duymuyor olması olabilir. Ayrıca hemen her şeyin elektronik ortama kayıyor olmasına rağmen halen basılı medyadan vazgeçilemeyecek olması da faksın şimdilik kullanılmaya devam edileceğini gösteriyor.

PC’nizi bir faks makinesi gibi kullanmak için gerekenler
Elinizin altında ne kadar gelişmiş teknoloji olursa olsun, karşı tarafta sadece düz bir faks makinesi olduğunu düşündüğünüzde yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktur. Ya zor yöntemi seçip bilgisayarınızda hazırladığınız belgenin yazıcıdan bir çıktısını alıp faks makinesini kullanacak ya da kolayca zaten faks çekme yeteneği olan PC’nize başvuracaksınız. Ayrıca bir faks makineniz yoksa zaten geriye PC’nizi kullanmaktan başka bir çözüm de kalmayacaktır. Tabi ki bunun için bilgisayarınızın birincil olarak bir modeme ihtiyacı vardır. Bu şekilde bilgisayarınızda hazırladığınız bir belgeyi pratik olarak fakslamanız mümkün olabilir. Ancak elinizdeki belge kağıt üzerindeyse bu durumda bilgisayarınıza bağlı bir tarayıcınız olması da gerekir.

Bu şekilde Windows’un kendi yazılımını ya da 3. parti bir faks yazılımını kullanarak doğrudan modem ile gönderim yapılabilir. Zaten çoğu bilgisayarda internet’e bağlanmak için standart olarak bir modem yer aldığından sorun çıkmayacaktır. Ancak eğer internet bağlantısı direkt hat, kablo ya da ADSL üzerinden sağlanıyorsa bu durumda modemi farklı bir amaç ile kullanmak ve dolayısıyla da faks yazılımlarını kullanmak mümkün olmayacaktır. Bu durumda ise internet üzerinden hizmet veren faks servisleri çözüm olacaktır. Internet servisleri ile bilgisayarınıza herhangi bir yazılım kurmadan faks çekme avantajınızın yanı sıra özellikle yurtdışına çekilecek fakslarda maddi olarak da bir avantaj elde edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Tamamen türk numaraları ile çalışan, ve üye olmadan, ön ödeme yapmadan Faks gönderebileceğiniz www.webfaks.com var. Faksınızı hazırladıktan sonra gönderilecek faksın bir önizlemesini size gösteriyor. Sonra cep telefonunuza gelen mesajı onaylarsanız ( Göndereceğiniz faksın sayfa sayısına göre bir ücretlendirme gerçekleşiyor) faksınız iletiliyor ve mail adresinize de bir kopyası gönderiliyor.

Verilen link hatalı, ödeme yapmadan nasıl faks yollatabilirler anlamıyorum; ben işimi şansa bırakamadığım için Turkcell Superonline dahil yerli yabancı firmaları araştırdım denedim, Entera diye yerli bir firmaya ulaştım, adamlar Ziraat Bankası'na ürün/servis satmışlar, TR'nin efaks trafiğinin % 60'ı filan bunlarda, asıl işleri bu yani. 3 ayrı firmadan (İstanbul Sanayi Odası, BP ve Shell) çok sağlam feedback aldımdı. 15 kuruşa tüm Türkiye'ye 1 sayfa faks yolluyorum, toplu faks işlemi çok basit, exceli ve word'ü email atıyorum, gidiyor, 1 saat sonra detaylı rapor geliyor. Bir de MERGE yapıyorlarmış, mutabakat BA/BS formu kullanmıyorum ama kişiselleşmiş faksta kullanıp deneyeceğim, çok methetti kullanan arkadaşlarım, 2-3 günde yaptıkları yüzlerce mutabakat fakslama işi 1 dakikada yapıyorlarmış, ihtiyacınız varsa www.Entera.com.tr den ulaşabilirsiniz.

Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir