Farklı bir fikir: MP3 indirmek serbest olmalı

Aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu bir grup MP3 indirmeyi yasallaştırmak istiyor...

  • Ümit Öncel
İngiliz sanatçılar MP3 indirmeye karşı değil
Açıklmayı yapan FAC üyeleri arasında Robbie Williams da bulunuyor.

İngiliz şarkı yazarları derneği RTS ile devam eden anlaşmazlıklar üzerine yakın zamanda YouTube'un İngiltere'ye müzik klibi yayınını durdurduğunu sizlere aktarmıştık.

İngiltere'den müzik camiasının haklarını koruyan RTS'ten çok farklı bir grup daha çıktı. Bu kez, aralarında Robbie Williams ve Billy Bragggibi çok ünlü isimlerin bulunduğu bir grup İngiliz sanatçı ortak bir açıklama yaparak bireylerin internet üzerinden MP3 indirmesinin yasak olmaması gerektiğini söylediler. Yaklaşık 140 sanatçının bir araya gelerek kurdukları FAC adlı grup, aynı zamanda YouTube ve MySpace gibi sitelerin özellikle yeni sanatçıların kendilerini tanıtmaları için çok etkili olduğunun da altını çizdi.

FAC adına konuşan Billy Bragg; "MP3 indirenleri cezalandırmaya çalışmak diş macununu tüpüne geri doldurmaya çalışmaya benziyor. Sanatçıların kendi eserlerini korumak kendi inisiyatiflerinde olmalı ve eserlerini ücretsiz dağıtıp dağıtmayacaklarına kendileri karar vermeli" dedi. FAC ayrıca YouTube'un RTS anlaşmazlığı üzerine İngiltere'ye yasak koymasını "uluslar arası şirketlerin masa altındaki anlaşmaları" olarak yorumladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

elalamin derdi beni hiç germedi:D ben indirmeme bakıyorum :D:D

indireliiiim güzelleşeliiiim hadi bakalım :)

geç bunları yaaa..zaten indiren indiriyo.. :D

İnternetin parasını verdiğime göre istediğim şeyi indiririm onlara ne.

Helal be FAK işte müzikseverlerin yanında bugüne bugün ilk kez karşılaştığımız anti mp3 korsan grubu(Mp3 Destekler demek istiyorum) işte halimizden anlayan bi ses çıktı. allah yolunuzu açık etsin.
Kimine göre yanlış ki bunlar mp3ün korsan olduğunu savunanlar kimine göre de haklı bir düşünceyi savunuyorlar. Bence mantıklı bir yaklaşım: "Sanatçıların kendi eserlerini korumak kendi inisiyatiflerinde olmalı ve eserlerini ücretsiz dağıtıp dağıtmayacaklarına kendileri karar vermeli".

zaten indiriyorum izin alan kim...

İnternet var olduğu sürece download olacak.Benide kimse durduramayacak.Çünkü İNTERNET=DOWNLOAD demek.Başka bir anlamı yok benim için.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play